Karš nemēdz būt viegls iesaistīto pušu tautsaimniecībām un Ukrainas gadījumā jau ilgstoši var runāt par milzīgiem izaicinājumiem ekonomikai. Turklāt, ja aplūko Ukrainas vietējās valūtas uzvedību, tad redzams, ka vēl viens karš šai valstij notiek tieši tās frontē. Laika posmā no mēneša sākuma līdz šai otrdienai eiro cena grivnās bija palēkusies jau par 104% – līdz 36,8 grivnu atzīmei, ko var nosaukt par pilnvērtīgu vietējās valūtas cenas brīvo kritienu.
Savukārt pēc tam, kad Ukrainas centrālā banka bija spiesta pieņemt avārijas pasākumus, eiro cena atgriezās pie 27,8 grivnu atzīmes. Tas gan nozīmē, ka kopējās valūtas cena grivnās kopš šā mēneša sākuma tāpat ir pieaugusi ārkārtīgi strauji – gandrīz par 55%. Katrā ziņā šobrīd nevar apskaust ne šīs valsts iedzīvotājus, kuriem, domājams, izzudusi uzticība vietējai valūtai un kurus augstāku importa cenu ietekmē gaida ievērojama inflācija.
Tāpat nevar apskaust to ārvalstu uzņēmējus, kuriem Ukrainā ir nozīmīga biznesa daļa – iedzīvotājus, visticamāk, tur gaida pirktspējas samazināšanās, un ārvalstu produkti vietējās valūtas izteiksmē tur kļūs arvien dārgāki. Šobrīd tikai retais varētu gribēt būt arī Ukrainas politikas noteicēju vidū, līdz šim noteikumi vismaz vienā – valūtas – frontē bija samērā mierīgi (grivnas vērtība saruka, bet ne tik strauji).
Visu rakstu Valūtas haoss Ukrainā lasiet 27. februāra laikrakstā Dienas Bizness!