Tradīcija nosaka, ka ja murkšķa dienā, 2. februārī, dzīvnieciņš mostoties no ziemas miega neierauga savu ēnu t.i. nespīd saule, tas nozīmē, ka drīz pienāks pavasaris.
Šī tradīcija pirmo reizi dokumentēta 1841. gadā, un, pēc pasākuma rīkotāju teiktā, murkšķu pareģojumi ir precīzi 75% gadījumu.
Latvijā, savukārt tāpat kā citus gadus, arī šogad 2.februārī jeb Murkšķa dienā Alsungas novada Reģos mītošie stepes murkšķi jeb baibaki turpina gulēt ziemas miegā, aģentūru LETA informēja murkšķu audzētavas Jaunstuči īpašniece Silvija Tetere.
Savukārt Alsungas novadā mītošos murkšķus nav plānots modināt. Priekšlaicīga modināšana nav vēlama pašam dzīvniekam, jo rada stresu un problēmas, skaidroja Tetere.
"Ziemas miegā murkšķi gulēs līdz februāra beigām, marta sākumam, tad pamazām, katrs pēc savas sajūtas, modīsies un jau uzreiz domās par pārošanos. Katrā ziņā murkšķu ziemas miegs ir ļoti atkarīgs no laika apstākļiem, jo, ja iestāsies silts laiks, tad pavasara rosība būs ātrāka, bet, ja laika apstākļi būs vēsi, tad, protams, murkšķi vēl kādu brīdi nosnaudīsies savās siltajās siena migās," prognozēja Tetere.
Murkšķu tūrisma sezonas atklāšana šogad paredzēta 25.aprīlī, kad baibaki atkal gaidīs ciemos apmeklētājus.