"Mēs aizvien okeāna dzīles uztveram kā šo nesasniedzamo, senatnīgo valstību, kura ir pasargāta no cilvēku ietekmes. Diemžēl mūsu pētījumi liecina, ka tas ir tālu no patiesības," skaidro Ņūkāslas Universitātes pētnieks Alans Džeimisons, kurš ir arī konkrētā pētījuma vadošais zinātnieks. "Fakts, ka minētajos organismos atradām tik nepieredzētu piesārņojuma koncentrāciju, patiesi liek padomāt par to, cik postošas sekas planētai ilgtermiņā rada cilvēce," piebilda pētnieks.
Džeimisona vadītā pētnieku komanda organismu paraugos, kurus no okeāna dzīlēm pie pētniekiem nogādāja robotiskā zemūdene, identificēja divus atsevišķas toksiskas ķimikālijas, kuras izmantoja ražošanā, līdz 1970.gados tās tika aizliegtas. Minētās vielas vidē nesadalās un arī iepriekš atrastas dažādu okeāna iemītnieku, piemēram, delfīnu un plēsoņdelfīnu, organismos.
Garnelēm līdzīgi vēžveidīgie, kuros atrasts cilvēku radīts piesārņojums:
Foto: Reuters
Pētnieki pieļauj, ka piesārņotas plastmasas atkritumu daļiņas, bojāgājušo okeāna iemītnieku atliekas un citi piesārņoti atkritumi nogulsnējās okeāna dzīlēs, un 10 kilometru dziļumā mītošie vēžveidīgie kaitīgās vielas uzņēmuši, barojoties ar organiskajiem atkritumiem.
Džeimisons arī norāda, ka viņu neizbrīnīja pats fakts par piesārņojuma esamību tik šķietami nepieejamās vietās, pārsteigusi esot tieši ļoti augstā piesārņojuma koncentrācija Marianas dziļvagā mītošo dzīvnieku organismos.
Konkrētās vielas dzīvos organismos var izraisīt dažnedažādus bojājumus, īpaši negatīvi ietekmējot reproduktīvo sistēmu.