Metāna hidrāts ir dabasgāzes kristāliskā forma, kas atrodama okeānu dzīlēs un Arktikā. Japānas zinātnieki jau ir veikuši sekmīgu metāna gāzes ieguves eksperimentu netālu no Acumi pussalas un tuvāko desmit gadu laikā plāno sākt rūpniecisku metāna hidrāta ieguvi, teikts publikācijā.
Atbilstoši zinātnieku prognozēm, metāna hidrāts pilnībā var kļūt par nākotnes enerģijas avotu. Aptuveni 700 tūkstoši triljonu kubikpēdu šīs vielas, kas atrodama dažādās pasaules vietās, var dot vairāk enerģijas, nekā visas līdz šim pastāvošās naftas un gāzes atradnes, kopā ņemtas, norāda WSJ.
Par vērienīgu metāna hidrāta iegūšanu runāt pagaidām gan ir pāragri, tāpat nav arī vienotas tehnoloģijas, kas ļautu iegūt šo vielu no okeāna dibena vai Arktikas ledājiem. Daudzas valstis eksperimentē, izmantojot dažādas metodes, tomēr tās ir dārgas un lielākajā daļā gadījumu pagaidām neatmaksājas, teikts rakstā.
Tomēr jau pēc aptuveni desmitgades, pēc visa spriežot, situācija kardināli mainīsies. „Liels skaits cilvēku visā pasaulē strādā šajā sfērā. Daudzu valstu valdības ir iesaistījušās spēlē,” laikrakstam izteicies U.S. Geological Survey gāzes hidrātu projektu nodaļas vadītājs Kerolins Rupels.
Japāna par eksperimentu gāzes iegūšanai no jūras dzīlēs esošajiem metāna hidrāta krājumiem paziņoja šī gada februārī, un darbi notiek jūrā, 70 km uz dienvidiem no Acumi pussalas. No gandrīz 610 metrus zem jūras dibena esoša urbuma, izmantojot speciālu aprīkojumu, kas pazemina spiedienu ap metāna hidrāta kristāliem, vispirms tiek nodalīti gāze un ūdens, bet pirmā pēc tiek izsūknēta. Līdz šim eksperimenta gaitā iegūti 199 tūkstoši kubikmetru gāzes.
Šie daudzumi ir pilnībā pietiekami, lai turpinātu pilnveidot gāzes ieguves tehnoloģiju. Atbilstoši Japānas ekspertu prognozēm, jau ap 2023. gadu valsts varēs sākt metāna hidrāta rūpniecisku ieguvi, kas nodrošinās tās enerģētisko neatkarību, piemēram, no Krievijas giganta Gazprom, no kā Japāna iepērk sašķidrinātu dabasgāzi.
Atbilstoši šā brīža novērtējumiem, metāna krājumi pie Acumi pussalas sniedzas līdz triljonam kubikmetru, ar ko pietiek desmit gadiem pilnīgas enerģētiskās neatkarības. Savukārt visi apzinātie, Japānas teritoriālajos ūdeņos esoši metāna hidrāta krājumi valstij spēj nodrošināt vismaz simts enerģētiskās neatkarības gadus.