Phenjana paziņoja, ka izmēģinājusi bumbu, kas domāta uzstādīšanai uz starpkontinentālās ballistiskās raķetes.
Televīzijas diktore, kas nolasīja paziņojumu Ziemeļkorejas televīzijā, pavēstīja, ka izmēģinājums bijis "perfekta veiksme" un "ļoti nozīmīgs notikums ceļā uz lielo mērķi, kas ir pabeigt valsts kodolspēkus".
Phenjana ar šādu paziņojumu nāca klajā neilgi pēc Japānas apstiprinājuma, ka Ziemeļkoreja svētdien veikusi savu sesto kodolizmēģinājumu.
Spriežot pēc izmēģinājuma izraisītās zemestrīces, ko svētdien konstatēja vairāku valstu ģeoloģijas dienesti, tas bijis spēcīgākais kodolizmēģinājums, kādu Ziemeļkoreja līdz šim veikusi.
Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra KCNA paziņoja, ka izmēģinājums, kas notika plkst.6.30 pēc Latvijas laika, tika veikts, lai pārbaudītu un apstiprinātu tehnoloģiju precizitāti.
ASV Ģeoloģijas dienests (USGS) ziņoja, ka izmēģinājuma izraisītās zemestrīces spēks sasniedzis 6,3 magnitūdas.
Dienvidkorejas eksperti secinājuši, ka izmēģinājuma izraisītā zemestrīce bijusi piecas līdz sešas reizes lielāka nekā iepriekšējā izmēģinājuma laikā pagājušā gada septembrī.
Ķīna ziņoja, ka neilgi pēc pirmās zemestrīces konstatējusi Ziemeļkorejā otru 4,6 magnitūdas stipru zemestrīci, ko, iespējams, izraisījusi zemes iebrukšana pēc bumbas izmēģinājuma pazemē.
Ūdeņraža bumbas ir visjaudīgākās kodolbumbas un veido lielāko daļu pasaules kodolarsenālu.
Iepriekš svētdien Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra KCNA vēstīja, ka Ziemeļkoreja izstrādājusi ūdeņraža bumbu, kuru var uzmontēt tās jaunajai starpkontinentālajai ballistiskajai raķetei.
Tā ziņoja, ka Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns apskatījis šo ūdeņraža bumbu Kodolieroču institūtā.
Tas ir "termonukleārs ierocis ar supereksplozīvu jaudu, ko radījuši mūsu pūliņi un tehnoloģija", un "visas ūdeņraža bumbas sastāvdaļas ir pilnībā izgatavotas mūsu valstī", KCNA citēja Kima teikto.
Taču tam, ka Ziemeļkorejas rīcībā patiešām ir ūdeņraža bumba, pagaidām nav neatkarīga apstiprinājuma.
Jūlijā Ziemeļkoreja veiksmīgi izmēģināja divas starpkontinentālās ballistiskās raķetes, kas var sasniegt lielāko daļu ASV teritorijas. Phenjana augustā draudēja dot triecienu ASV piederošajai Guamas salai Klusajā okeānā.
papildināta visa ziņa
Juris
zvirbulēns