The Local vēsta, ka Ziemeļkorejas ministrs Zviedrijā ieradies ceturtdien, lai tiktos ar Zviedrijas ārlietu ministri. Sarunu gaitā varētu tikt runāts par iecerēto ASV-Ziemeļkorejas samitu un Donalda Trampa un Kima Čen Una tikšanos. Līdz šim Phenjana oficiāli nav paudusi savu pozīciju par sarunām, kurām Tramps jau piekritis.
Ri Jons Ho Stokholmā ielidojis ceturtdien ap plkst.18, pēc tam kopā ar vēl četriem Ziemeļkorejas pārstāvjiem eskortēts uz Zviedrijas Ārlietu ministriju, kur, kā raksta Zviedrijas ziņu aģentūra TT, notikušas darba vakariņas. Expressen, savukārt, vēstīja, ka tikšanās noslēgusies ap plkst.23 vakarā, bet sarunas turpināsies piektdien. Zviedrijas raidorganizācijas SVT rīcībā esošā informācija liecina, ka Ri valstī uzturēsies arī ilgāk, nekā plānots iepriekš - sākumā plānotās divu dienu vizītes vietā Ziemeļkorejas diplomāts valstī uzturēsies līdz pat svētdienai.
Jāatgādina, ka Zviedrijai ir ilgstošas diplomātiskas attiecības ar Ziemeļkoreju - Zviedrija bija pirmā rietumvalsts, kuras vēstniecība atvērta Phenjanā. Tas notika 1975. gadā. Ar Zviedrijas vēstniecības starpniecību Phenjanā tiek pārstāvētas gan ASV, gan Kanādas un Austrālijas diplomātiskās intereses.
Izskanējušas spekulācijas, ka tieši Zviedrija varētu būt "neitrālā vieta", kur varētu notikt vēsturiskā Ziemeļkorejas un ASV vadītāju tikšanās, taču pagaidām tie ir vien minējumi bez faktoloģiska pamatojuma. Zviedrijas premjers Stefans Levēns šādus spriedelējumus nodēvēja par "pāragriem". Zviedrijas Ārlietu ministrija šo jautājumu sīkāk nekomentēja, vien norādīja, ka sarunās ar Ziemeļkorejas diplomātu Zviedrijas ārlietu ministre Margota Valstrēma koncentrēsies uz "Zviedrijas konsulāro atbildību, pārstāvot ASV, Kanādas un Austrālijas pozīciju", tāpat tikšot pārrunāta drošības situācija Korejas pussalā, kas šobrīd ir arī ANO Drošības padomes (šobrīd Zviedrija ir padomes sastāvā) viena no augstākajām prioritātēm.
"Vizītes mērķis ir dot ieguldījumu efektīvā ANO Drošības padomes rezolūciju ieviešanā dzīvē," pausts Zviedrijas Ārlietu ministrijas paziņojumā.
Pagaidām zināms, ka publiskas preses konferences pēc abu ministru tikšanās nebūs, bet Zviedrija pēc sarunu noslēgšanās piektdien publiskos paziņojumu.
(papildināta visa ziņa)
aksioma
e.