Abu Katada no Longlartinas stingrā režīma cietuma, Anglijas vidienē, tika aizvests melnā mikroautobusā, kas aiztraucās prom lielā ātrumā, redzams televīzijas kadros. Domājams, ka radikālais garīdznieks tiks nogādāts Londonas ziemeļrietumos savā mājā, kuru viņš varēs pamest tikai no plkst.8 līdz 16. Pērējā laikā viņam būs jāuzturas mājās. Abu Katadam būs jāvalkā elektroniskais žetons, turklāt noteikti ierobežojumi, kādus cilvēkus viņš drīkst satikt.
Pirmdien pieņemtais tiesas spriedums ir smags trieciens Lielbritānijas valdībai, kas jau gadiem ilgi cenšas panākt radikālā, savulaik par Osamas bin Ladena labo roku Eiropā dēvētā garīdznieka deportēšanu. Ja 51 gadu vecais palestīniešu izcelsmes jordānietis tiks nosūtīts tiesāšanai uz Jordāniju, pret viņu var tikt izmantotas spīdzināšanā iegūtās liecības, nosprieda tiesneši.
Premjerministra vietnieks Niks Klegs otrdien sacīja, ka valdība ir apņēmības pilna deportēt Abu Katadu. "Mēs kategoriski nepiekrītam tiesas spriedumam. Mēs to apstrīdēsim, mēs iesniegsim apelāciju," solīja Klegs. "Mēs esam apņēmības pilni panākt, ka šis cilvēks tiek iesēdināts lidmašīnā un dodas atpakaļ uz Jordāniju. Šeit viņam nav vietas."
Arī britu prese otrdien pauž sašutumu par tiesas spriedumu, deklarējot, ka tas ir "taisnīguma apsmiekls". Populārais tabloīds The Sun pirmās lapas virsrakstā "izsvilpj" "maigo tiesnesi" Džonu Mitingu, bet laikrakstā Daily Mirror zem aizdomās par terorismu turētā garīdznieka fotogrāfijas lasāms - "Smejas, skatoties mums sejā".
Avīze The Daily Telegraph spriedumu nodēvējusi par "taisnīguma izsmieklu". "Jau atkal ekstrēmistu garīdznieks, kas tiek uzskatīts par draudu nacionālajai drošībai, ir izgaismojis britu valsts ierobežojumus izlemt, kas var un kas nevar palikt tās robežās," skaidrots ievadrakstā. "Kāpēc Lielbritānijai jābūt par Jordānijas tiesu sistēmas godīguma garantu? Vai ir vēl kāda cita pasaules valsts, kas vēlētos demonstrēt savas tiesu sistēmas nevarīgumu tik pazemojošā veidā?"
Tas, ka "demokrātiskai valdībai, kas ir spērusi visus saprātīgos soļus, lai nodrošinātu taisnīgu procesu, nav iespējams deportēt tādu cilvēku kā Abu Katada, ir apvainojums veselā saprāta ierastajiem standartiem", norāda The Times. "Ja Abu Katadam ir atklāti izskatāmas pretenzijas pret savu dzimteni, viņam tās ir jādeklarē. Ja ne, viņam ir uz turieni jādodas un jāstājas tiesas priekšā," lasāms avīzes ievadrakstā. "Tajā pat laikā briti maksā par tāda cilvēka 24 stundu novērošanu un aizsardzību, kurš sprediķo pret visu to, par ko viņi iestājas. Abu Katada likumam liek izskatīties pēc ēzeļa," konstatē The Times.
Lielbritānija jau sešus gadus mēģina izraidīt garīdznieku, skaidrojot, ka viņš ir drauds nacionālajai drošībai. Tomēr šie centieni līdz šim izjaukti, deportācijas pretiniekiem piesaucot cilvēktiesību argumentus. Aprīlī Lielbritānijas varasiestādes Katadu atkārtoti arestēja.
Saņemot apstiprinājumu no Jordānijas varasiestādēm, ka Katadas lietas otrreizējā izskatīšanā netiks izmantoti spīdzināšanas ceļā iegūti pierādījumi, Lielbritānijas iekšlietu ministre Terēze Meja deva rīkojumu Katadu deportēt. Tomēr Īpašā imigrācijas lietu apelācijas komisija - pusslepena britu tiesnešu grupa, kas izskata nacionālās drošības jautājumus, - paziņojusi, ka nav garantijas tam, ka pret Katadu Jordānijā izturēsies taisnīgi. Garīdznieka advokāti apgalvo, ka dzimtajā valstī viņu klientam draudot spīdzināšana. Jordānijā Katada tika aizmuguriski notiesāts par līdzdalību 1998.gada teroraktos.
Aprīlī Katada iesniedza apelācijas prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), vēloties, lai viņa lietu izskata tiesas Lielajā palātā 17 tiesnešu sastāvā. Maijā piecu tiesnešu komisija izvērtēja, vai šī lieta rada bažas par Eiropas Cilvēktiesību konvencijas interpretāciju vai pielietošanu. Šādas bažas nekonstatējot, tieneši nolēma, ka garīdznieka lūgums būtu noraidāms.
Tomēr Īpašā imigrācijas lietu apelācijas komisija nospriedusi, ka liecības, kas iegūtas no personām, kas tika apsūdzētas reizē ar Katadu, iespējams, iegūtas spīdzināšanas ceļā, radot risku, ka Katadas lietas iztiesāšana varētu nebūt godīga. Izskatot Katadas apelācijas prasību, komisija norādīja, ka daži pierādījumi, kas ir vērsti pret viņu, ir "ārkārtīgi plāni".
Iekšlietu ministre paziņojusi, ka valdība komisijas spriedumam nepiekrīt. "Mēs esam saņēmuši garantijas ne tikai attiecībā uz izturēšanos pret pašu Katadu, bet arī par tiesiskā procesa kvalitāti," paziņoja ministrijas preses pārstāvis. "Patiesi, šodienas spriedums liecina, ka Jordānijas tiesu vara, tāpat kā (..) izpildvara, ir apņēmušās nodrošināt, ka apelācijas iesniedzējs saņems (..) taisnīgu lietas otrreizēju izskatīšanu," uzsvēra ministrijas preses pārstāvis.