Bundestāga apstiprinātajā likumprojektu paketē izdarīti grozījumi saskaņā ar kompromisu, kas tika panākts abu parlamenta palātu saskaņošanas komitejā.
Paredzēts, ka Bundestāgs to apstiprinās piektdien, 20.decembrī.
Grozījumi paredz lielāku federālās valdības līdzekļu atvēlēšanu federālajām zemēm, lai tās varētu veicināt sabiedriskā transporta izmantošanu.
Paredzēts paaugstināt arī cenu par oglekļa dioksīda izmešu daudzumu, kas no 2021.gada tiks piemērota transporta līdzekļiem un ēkām.
Finanšu ministrs Olafs Šolcs, kas pārstāv sociāldemokrātus (SPD), atzinīgi novērtējis panākto kompromisu, norādot, ka tas apliecina Vācijas vadošo lomu klimata pārmaiņu apkarošanā.
Arī konservatīvo pārstāvis Andreass Jungs norādījis, ka izdevies "pārcirst Gordija mezglu", piebilstot, ka "tās ir labas un svarīgas ziņas klimata pārmaiņu [ierobežošanas] rīcībai un vācu tautai".
Tajā pašā laikā eiroskeptiķu partijas Alternatīva Vācijai (AfD) pārstāvis Štefans Brandners kritizējis valdības iecerēto pasākumu paketi, jo tā izmaksās miljardus, bet nekādu rezultātu nedos.
Savukārt "zaļo" frakcijas līderis Antons Hofreiters norādījis, ka grozījumus valdības izstrādātajā pasākumu paketē nebūtu bijis iespējams panākt bez ielās izgājušo jauniešu spiediena.
Tomēr viņš piebildis, ka neskatoties uz CO2 izmešu cenas paaugstināšanu salīdzinājumā ar valdības sākotnēji iecerēto, ar to nav pietiekami, lai panāktu patiesu izrāvienu klimata pārmaiņu apkarošanā.
Tikmēr vācu rūpnieki brīdina, ka iecere paaugstināt fosilā kurināmā izmaksas daļai uzņēmumu uzkraus pārmērīgu slogu.
"Šiem uzņēmumiem nepieciešama ātra skaidrība, vai Vācijas uzņēmējdarbības vide tiem vēl nodrošina nākotni," sarunā ar aģentūru DPA norādījis Vācijas Rūpniecības un tirdzniecības kameras prezidents Ēriks Šveicers.
Tajā pašā laikā Nodokļu maksātāju apvienība iestājas par lielākām dotācijām sabiedriskā transporta lietotājiem, lai kompensētu benzīna un dīzeļdegvielas cenu celšanos.
Grēta
reptilis
ko lai saku