Izspiedējvīruss NotPetya visā pasaulē sāka izplatīties otrdienas rītā. Pirmās uzbrukumā cieta Ukraina un Krievija. Eksperti uzskata, ka Ukrainas gadījumā vīruss izplatīts, izmantojot ļaundabīgus plaši izmantotas grāmatvedības programmatūras M.E.Doc atjauninājumus. Pēc tam tika inficēti arī M.E.Doc lietojošie uzņēmumi ārpus Ukrainas, pārsvarā Krievijā.
Pagaidām nav skaidrs, vai NotPetya izstrādātāju mērķis ir tikai naudas izspiešana. Eksperti pieļauj, ka tas ir kā dūmu aizsegs. "Tas ir sarežģīts uzbrukums, kura nolūks ir radīt haosu, nevis pelnīt naudu," Sari Universitātes datorzinātnes profesors Elans Vudvords sacīja britu raidsabiedrībai BBC.
Ukrainas Drošības padome paziņojusi, ka ir zināmas pazīmes, kas liecina par Krievijas saistību ar plašo kiberuzbrukumu. Savukārt Ukrainas iekšlietu ministra palīgs Antons Geraščenko paziņojis, ka uzbrukuma patiesais mērķis bijis "destabilizēt ekonomisko situāciju un pilsonisko apziņu Ukrainā", lai gan tas tiekot "maskēts kā izspiešanas mēģinājums".
ASV Nacionālā drošības padome paziņojusi, ka tiesībsargājošās iestādes izmeklējot uzbrukumu un esot apņēmušās "saukt pie atbildības vainīgos". Savu izmeklēšanu veic arī Interpols un Eiropols. Francijas policijas kibernoziegumu izmeklēšanas nodaļa sākusi izmeklēšanu par nelikumīgu piekļūšanu datubāzēm un izspiešanu, vēsta Deutsche Welle.
Visu rakstu lasiet 29.jūnija laikrakstā Diena!
Zuiderwijk