Grieķijas valdība pagājušajā nedēļa vienojās īstenot bargas reformas, tostarp paaugstināt nodokļus, īstenot pensiju sistēmas reformas un vērienīgu privatizāciju, apmaiņā pret aizdevumu uz trīs gadiem līdz 86 miljardu eiro apmērā.
Tādējādi pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme pakalpojumiem un plaša patēriņa precēm pirmdien palielināta no 13% uz 23%.
Kā neliels atvieglojums gan PVN likme medikamentiem, grāmatām un laikrakstiem samazināta no 6,5% uz 6%.
Vienlaikus pirmdien Grieķija arī laikus paredzējusi veikt parādsaistību maksājumu Eiropas Centrālajai bankai (ECB), kas būs iespējams ar Eiropas Savienības (ES) piešķirto īstermiņa aizdevumu.
Tāpat šis aizdevums nodrošinās iespēju Atēnām nokārtot nesamaksātos parādus Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF).
Tikmēr pirmo reizi vairākos mēnešos dažu nākamo nedēļu laikā sagaidāma kreditoru ekspertu komandas ierašanās Grieķijā, lai izvērtētu valsts ekonomikas stāvokli.
Savukārt Grieķijas premjerministru Aleksi Cipru trešdien sagaida jauns izaicinājums parlamentā, kurā paredzēts apstiprināt kreditoru pieprasīto reformu otro daļu.
Laikraksts "Avgi" sestdien vēstīja, ka šis balsojums būs kā pārbaudījums Cipram, kurš varētu pat atkāpties no amata, ja balsojums būs neveiksmīgs.
Kā ziņots, ES piektdien oficiāli apstiprināja īstermiņa aizdevuma piešķiršanu Grieķijai 7,16 miljardu eiro apmērā.
ES valstu ziņojumā teikts, ka šie līdzekļi tiks piešķirti divos maksājumos.
Grieķijas parlaments ceturtdienas rītā atbalstīja smagās reformas, kuras pieprasīja veikt starptautiskie aizdevēji apmaiņā pret jaunu palīdzības programmu.
Eirozonas dalībvalstis piedāvājušas Atēnām iespēju nākamo trīs gadu laikā saņemt līdz pat 86 miljardus eiro lielu aizdevumu, taču Grieķijai strauji jāīsteno darba tirgus un nodokļu reformas.
Parlamentam vienošanās nosacījumi bija jāapstiprina līdz trešdienai, lai pēc tam to varētu darīt arī citu eirozonas valstu parlamenti.
Juhans
VVZ