Lielbritānijas Pārstāvju palātas ēdināšanas dienesta piegādātājs Brakes pašlaik veic pārbaudes visiem saviem produktiem, kas satur liellopu gaļu, un ēdināšanas dienests piesardzības nolūkos nolēmis pagaidām atteikties no četriem Brakes piegādātajiem produktiem. Brakes sniegtā informācija liecina, ka diviem no četriem minētajiem produktiem pārbaudēs zirga gaļas piejaukums nav atklāts. Pārbaudes plānots pabeigt līdz piektdienai.
Lielbritānijā no 2501 pārbaudītā produkta 29 konstatēts zirga gaļas piemaisījums, kas pārsniedz 1% no kopējās masas, piektdien informēja Lielbritānijas Pārtikas standartu aģentūra (FSA). Arī pasaules lielākais pārtikas produktu ražošanas uzņēmums Nestle vēlāk nāca klajā ar paziņojumu, ka visas pārbaudes uzņēmuma Lielbritānijā un Īrijā pārdotajiem produktiem bijušas negatīvas. "Mēs turpināsim pārbaudīt mūsu produktus saskaņā ar FSA prioritātēm, un rezultāti tiks paziņoti FSA," norādīts Nestle paziņojumā.
Jāatgādina, ka zirga gaļas skandāls izcēlās 15.janvārī, kad Īrijā regulāro pārbaužu laikā īru un britu uzņēmumu izgatavoto liellopu gaļas burgeru sastāvā tika konstatēta zirga gaļa. Šie burgeri tika pārdoti lielveikalu ķēdēs, tostarp Tesco veikalos. Skandāls spēkā pieņēmās aizpagājušajā nedēļā, kad saldēto pārtikas produktu uzņēmuma Findus Lielbritānijas filiāle sāka no tirdzniecības atsaukt liellopu gaļas lazanju.
Šāds lēmums tika pieņemts, balstoties uz piegādātāja - franču uzņēmuma Comigel - sniegto informāciju par veiktajām pārbaudēm, kuras uzrādīja, ka produkti satur 60% līdz pat 100% zirga gaļas. Kopš tā laika no lielveikalu plauktiem izņemti miljoniem liellopu gaļas produktu, lai pārbaudītu, vai šo izstrādājumu sastāvā nav zirga gaļas. Veikalos nopērkamajās kā liellopu gaļas maltītēs marķētajos produktos zirga gaļa atklāta jau Lielbritānijā, Francijā, Austrijā, Norvēģijā, Dānijā, Nīderlandē, Vācijā, Zviedrijā un arī Slovēnijā. Vairumā gadījumu nekorekti marķēto produktu ražotājs bija uzņēmums Comigel.
ES piektdien vienojās nekavējoties sākt pārbaudes par zirga DNS iespējamo atrašanos gaļas produktos, šādi vēloties sniegt papildu garantijas nervozajiem patērētājiem par to, ka viņu pārtika ir droša, kā arī cenšoties apturēt zirga gaļas skandāla izplatīšanos Eiropā. Pārbaužu programmā arī tiks pētīts, vai gaļā neatrodas zirgu pretsāpju medikaments fenilbutazons, kas cilvēkiem ir kaitīgs, un atbilstoši likumam tam nevajadzētu nokļūt pārtikas ķēdē.
Tikmēr eksperti secina, ka zirga gaļas uzdošana par liellopu gaļu bijusi ļoti ienesīga, jo liellopu gaļa kilogramā maksā aptuveni četrus eiro (2,81 latu), kamēr zirga gaļa nemaksā vairāk par 90 centiem (63 santīmiem).