"Mēs Spānijas valdībai un premjerministram atkārtoti esam izteikuši vēlmi sēsties pie sarunu galda, lai rastu risinājumu," norāda Pudždemons, "tomēr līdz šim neesam saņēmuši nevienu pozitīvu atbildi."
Svētdien Katalonijas galvaspilsētas Barselonas ielās bija sapulcējušies vairāki desmiti tūkstošu cilvēku, lai apliecinātu atbalstu neatkarības referendumam. Viņu vidū bija arī pasaulslavenais futbola treneris Hoseps Gvardiola. "Mēs balsosim, pat ja Spānijas valsts to nevēlas," Gvardiolu citē ziņu aģentūra AFP. "Nav cita ceļa, vienīgā iespējamā atbilde ir balsot."
Futbola komandas Manchester City vadītājs arī aicināja starptautisko sabiedrību atbalstīt Kataloniju pret "autoritāras valsts pāridarījumiem". "Demokrātijām Eiropā un visā pasaulē ir jānostājas aiz mums brīdī, kad mēs aizsargājam savas tiesības uz brīvību, politisko viedokļu paušanu un tiesības balsot," sanākušajiem sacīja treneris.
Madride gatavojas bloķēt centienus sarīkot neatkarības referendumu Katalonijā. "Referendums nenotiks, jo tas ir pretlikumīgs," paziņoja Spānijas izglītības ministrs Injigo Mendess de Vigo. "Tas ir tikai kārtējais stratēģiskais solis, kurš nekur neaizvedīs." Spānijas Konstitucionālā tiesa ir brīdinājusi Katalonijas līderus, ka viņiem būs jārēķinās ar tiesiskām sekām, ja referendums notiks.
Madride ir gatava apspiest kataloņu neatkarības centienus ne tikai ar juridiskiem līdzekļiem, bet arī politiski. Galējas nepieciešamības gadījumā Spānijas centrālā valdība varētu iedarbināt konstitūcijas 155. pantu, kas tai dod tiesības atcelt daļu no Katalonijai piešķirtajām pašnoteikšanās tiesībām.
2014. gadā notikušajā konsultatīvajā referendumā 80% kataloņu atbalstīja reģiona neatkarību, taču balsojumā piedalījās tikai 2,3 miljoni no 6,3 miljoniem balsstiesīgo iedzīvotāju. Spānijas Konstitucionālā tiesa balsojumu atzina par nelikumīgu.
Visu rakstu lasiet otrdienas, 13. jūnija, avīzē Diena!
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis