"Transatlantiskās saites mums ir sevišķi svarīgas (..), bet esošā situācija dod mums vairāk iemeslu (..) ņemt mūsu likteni savās rokās," sacīja Merkele, uzsverot, ka "Eiropai jākļūst par aktīvu spēlētāju starptautiskajās lietās".
Merkele svētdien izteicās, ka ASV un Lielbritānija turpmāk var nebūt pilnīgi uzticami partneri.
Vācijas vicekanclers un ārlietu ministrs Zigmārs Gabriels dienu vēlāk arī kritizēja Vašingtonu, sakot, ka Trampa administrācijas tuvredzīgā politika kaitē Eiropas Savienības (ES) interesēm.
"Ikviens, kurš paātrina klimata izmaiņas, vājinot vides aizsardzību, kurš pārdod ieročus konfliktu zonās un kurš nevēlas politiski atrisināt reliģiskus konfliktus, apdraud mieru Eiropā," sacīja Gabriels.
Tramps savā pirmajā starptautiskajā vizītē kopš stāšanās prezidenta amatā, nepakļāvās G7 valstu spiedienam parakstīties par ANO Parīzes klimata vienošanās nosacījumu īstenošanu.
Tramps arī kritizēja pārējās NATO dalībvalstis par nepietiekamu ieguldījumu aizsardzībā.
Baltā nama saimnieks otrdien atkārtoja savu kritiku, tviterī norādot, ka ASV ir milzīgs tirdzniecības deficīts ar Vāciju, un tā neatvēl armijai un NATO tik daudz, cik vajadzētu.
"Ļoti slikti ASV. Tas mainīsies," tviterī rakstīja Tramps.
Tomēr vienlaikus ar Trampa virzienā vērsto kritiku, Merkele otrdien arī uzsvēra, cik Vācijai ir nozīmīgas attiecības ar ASV.
Viņa noraidīja iespēju, ka Vācija novērstos no savas senās sabiedrotās un pavērstos uz austrumiem. Merkele nesen tikās ar Indijas premjerministru Narendru Modi un šonedēļ viņai plānota tikšanās ar Ķīnas premjerministru Li Kecjanu.
"Mēs sākām Vācijas un Indijas valdības konsultācijas pirms pāris gadiem, tāpat kā Vācijas un Ķīnas konsultācijas," sacīja kanclere.
"Mēs dzīvojam globalizētā pasaulē un Indija (..) ir partnere," sacīja Merkele, piebilsto, ka citas attiecības nekādā veidā neierobežo transatlantiskās attiecības, kurām ir sevišķa nozīme.
trusis nejaukais