Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +8 °C
Apmācies
Piektdiena, 8. novembris
Agra, Aleksandra

Pēc 800 jaunu salu atklāšanas oficiāli paplašināta Igaunijas teritorija

Kartogrāfi Baltijas jūrā atklājuši vairākus simtus līdz šim neatpazītu salu, tiesa gan atklājumu rezultātā Igaunijas teritorija oficiāli kļuvusi tikai par 100 kvadrātkilometriem plašāka.

Kopš pēdējiem jaunajiem salu atklājumiem Igaunijā pagājis jau vairāk nekā 20 gadu, bet nu pēc pēdējiem kartogrāfu veiktajiem pētījumiem atklājies, ka Igaunijas teritorijai pieder nevis 1521 sala, bet gan 2222 salas, bet, tām pieskaitot arī jaunatklātās saldūdens salas, – 2355. Šis atklājums veikts, pateicoties Igaunijas Zemes padomes pētījumiem, kas veikti topogrāfiskās kartes atjaunošanai, izmantojot aerofoto un lāzerskenēšanu. Līdz šim tika izmantoti primitīvāki PSRS laikā veikti pētījumi, portālam Diena.lv pavēstīja P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības pārstāvji. 

Baltijas jūrā jaunatklātās salas ir ļoti nelielas, un tikai 318 no tām teritorija pārsniedz vienu hektāru. Taču visu šo salu pievienošana Igaunijas valsts teritorijai nozīmē, ka Igaunijas sauszemes teritorija kļūst par 100 kvadrātkilometriem plašāka. 

Tāpat pētījumu rezultātā izdevies noskaidrot, ka Igaunijas valsts ziemeļu un rietumu daļā ir palielinājies vidējais zemes augstums virs jūras līmeņa. Veiktie pētījumi ļāvuši fiksēt arī vētru un mainīgā ūdens līmeņa rezultātā radušās krasta līnijas izmaiņas. 

No visām apzinātajām Igaunijas salām vien 14 ir lielākas par 4 kvadrātkilometriem. Tās ir Sāremā, Hījumā, Muhu, Vormsi, Kasāre, Naisāre, Kihnu, Mazā un Lielā Pakri, Roņu sala, Abruka, Vislandi, Prangli un Omusāre,  Lielākā daļa Igaunijas salu ir mazākas par 0,1 km² un ir pārāk mazas, lai ieinteresētu tūristus. Neskatoties uz brīnišķīgajām ainavām, parasti tur atrodas tikai mazi ciematiņi, un pieejamais serviss ir ļoti ierobežots. Lielākais skaits šādu mazāku salu un saliņu atrodas Veinameri Baltijas jūras šaurumā.  

Igaunijas salas ir aizraujošas savā dabas un kultūras dažādībā. Dabiskā vide un ar meldriem aizaugušie līči nodrošina patvērumu un aizsardzību no ienaidniekiem (un dažreiz arī cilvēkiem) daudzveidīgiem floras un faunas pārstāvjiem, jo īpaši putniem. 

Interesanti, ka salas 20. gadsimta sākumā ir bijušas par iemeslu konfliktam starp Latviju un Igauniju, jo Latvija centās savā teritorijā iekļaut Roņu salu, kas Latvijas krastiem atrodas tuvāk nekā Igaunijai. Tomēr šis mēģinājums cieta neveiksmi, un kopš 1919. gada Roņu sala oficiāli iekļauta Igaunijas sastāvā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits