Salīdzinājumā ar 2018. gadu šis rādītājs samazinājās par 2 %. Ar vidēji 51 ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo uz 1 miljonu iedzīvotāju Eiropa joprojām ir drošākais reģions pasaulē ceļu satiksmes drošības ziņā.
Pamattendence joprojām ir lejupēja.
2019. gadā astoņas dalībvalstis reģistrēja savus vēsturiski zemākos nāves gadījumu rādītājus. Šīs valstis bija Horvātija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Latvija, Luksemburga un Zviedrija.
Tomēr lielākajā daļā valstu progress ir palēninājies. Tāpēc ES mērķis — ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaitu no 2010. gada līdz 2020. gada beigām samazināt uz pusi — netiks sasniegts. 2020. gadā ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits, iespējams, ievērojami samazināsies, pateicoties veiktajiem koronavīrusa apkarošanas pasākumiem, taču šis samazinājums nebūs pietiekams, lai sasniegtu minēto mērķi.
Lai gan dalībvalstu rādītāji ceļu satiksmes drošības jomā tuvinās, valstī ar sliktākajiem rādītājiem ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits joprojām ir četrreiz lielāks nekā valstī ar labākajiem rādītājiem.
Drošākie ceļi bija Zviedrijā (22 nāves gadījumi uz miljonu iedzīvotāju) un Īrijā (29 uz miljonu), savukārt Rumānijai (96 uz miljonu), Bulgārijai (89 uz miljonu) un Polijai (77 uz miljonu) 2019. gadā bija augstākie nāves gadījumu rādītāji.
ES vidējais rādītājs bija 51 nāves gadījums uz miljonu iedzīvotāju. Tomēr dažās valstīs ir panākts milzīgs progress: Grieķijā, Spānijā, Portugālē, Īrijā, trīs Baltijas valstīs (Latvijā, Lietuvā un Igaunijā) un Horvātijā ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits samazinājās vairāk nekā vidēji (no 30 līdz 40 %).
EK mērķis ir neviena bojāgājušā un smagi ievainotā uz Eiropas ceļiem vēlākais 2050. gadā. "Mēs tiecamies līdz 2030. gadam par 50 % samazināt nāves gadījumu skaitu un par 50 % samazināt nopietnu traumu skaitu, un mēs zinām, ka mūsu mērķis ir sasniedzams. ES iepriekš ir ievērojami samazinājies ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits, taču pēdējo gadu rādītāji ir nemainīgi. Turklāt joprojām pastāv milzīgas atšķirības starp valstīm. Mēs sasniegsim savu mērķi tikai tad, ja apvienosim likumdošanas pasākumus, pienācīgu finansējumu, transportlīdzekļu un infrastruktūras standartus, digitalizāciju un paraugprakses apmaiņu," norāda Transporta komisāre Adina Veleana.