Duda vakar īpašā televīzijas uzrunā informēja, ka izmantos savas veto tiesības un neizsludinās divus no trim PiS kontrolētā parlamenta šomēnes pieņemtajiem likumprojektiem, kuri paredzēja veikt būtiskas izmaiņas tiesu sistēmā.
Viens no pretrunīgi vērtētajiem likumprojektiem paredzēja atlaist pilnīgi visus Polijas Augstākās tiesas tiesnešus un atļaut tieslietu ministram izlemt, kurus soģus pieņemt atpakaļ darbā. Duda uzskata, ka tieslietu ministram, kurš vienlaikus ir arī ģenerālprokurors, nevajadzētu piešķirt šādas pilnvaras. Pašlaik Augstākās tiesas tiesnešus izraugās neatkarīga institūcija – Nacionālā tiesu padome, kurā vairākums locekļu ir tiesneši.
Otrs Polijas prezidenta noraidītais likumprojekts paredzēja, ka politiķi varēs izraudzīties tiesnešus, kuri strādās ietekmīgajā Nacionālajā tiesu padomē. Likumprojekta pretinieki norādīja, ka tas ļautu PiS virzīt amatiem sev lojālus tiesnešus.
"Es neuzskatu, ka šie likumi stiprinātu taisnīguma apziņu sabiedrībā. Šie likumi ir jāmaina," paziņoja Duda un piebilda, ka lēmumu pieņēmis pēc plašām konsultācijām ar tieslietu ekspertiem un tiesnešiem. "Es pilnībā atbalstu tieslietu reformas, bet tām ir jābūt gudrām reformām."
Var nojaust, ka liela loma prezidenta lēmumā bijusi pazīstamajai komunistu ēras disidentei Zofijai Romaševskai. Viņa Dudam esot sacījusi, ka nevēlas atgriezties laikos, kad ģenerālprokuroram bija gandrīz neierobežota vara.
Tajā pašā laikā Polijas prezidents nolēmis parakstīt likumprojektu, kas piešķirs tieslietu ministram pilnvaras atlaist un iecelt tiesnešus zemākās instances tiesās.
Visu rakstu lasiet otrdienas, 25.jūlija laikrakstā Diena!
np