Spānijas valdība pieprasīs kompensāciju, lai atlīdzinātu lauksaimniecības nozarei nodarītos zaudējumus, paziņoja Spānijas lauksaimniecības ministre Rosa Agilara.
Kompensācijā pieprasītā summa gan ir krietni mazāka nekā sākotnēji aprēķinātie "gurķu krīzes" nodarītie zaudējumi.
Maijā izskanējusī informācija, ka zarnu nūjiņas izplatības avots ir no Spānijas ievesti gurķi, radīja milzīgus zaudējumus Spānijas dārzeņu ražotājiem, jo kritās pārdošanas apjomi un vairākas valstis aizliedza importēt Spānijā izaudzēto.
Spānijas augļu un dārzeņu eksportētāju asociācija FEPEX paziņoja, ka ik nedēļu "gurķu skandāla" dēļ Spānijas lauksaimnieki zaudē 225 miljonus eiro (158 miljonus latu). Savukārt dārzeņu audzētāju asociācijas COAG aplēses liecina, ka kopumā Spānija "gurķu krīzes" laikā cieta 350 miljonus eiro (246 miljoni latu) lielus zaudējumus.
Hamburgas Vides institūts zarnu nūjiņas ("Escherichia coli") infekcijas izplatības sākumā paziņoja, ka, visticamāk, bīstamā infekcija izplatījās no Spānijas importētos gurķos.
Tomēr vēlāk šī informācija neapstiprinājās, bet daudzas valstis noteica Spānijas lauksaimniecības produkcijas importa ierobežojumus.
Par infekcijas patieso avotu tiek uzskatīti dārzeņu dīgsti no organiskas lauku saimniecības Lejassaksijas federālajā zemē Vācijas ziemeļos. Šī saimniecība tagad ir slēgta, un visa tās produkcija tiek izņemta no tirdzniecības. Otrdien ES atbildīgā institūcija noteica, ka dīgsti audzēti no grieķu sieramoliņa ('Trigonella foenum-graecum') sēklām, kas importētas no Ēģiptes.
Enterohemorāģiskā zarnu nūjiņa (EHEC) ir izraisījusi 48 cilvēku nāvi Vācijā ar hemorāģisku kolītu vai ar nieru slimību – hemolītiski urēmisko sindromu (HUS). Zviedrijā ir mirusi sieviete, kas neilgi pirms tam bija atgriezusies no Vācijas. Ar EHEC izraisītu HUS miris arī viens cilvēks ASV.