Izmantojot šādi iegūto informāciju varas iestādes cer noskaidrot, kas manipulē ar degvielas cenām, žurnālam paskaidrojis Vācijas ekonomikas ministrs Filips Reslers (Philipp Roesler). Lēmums par „benzīna policijas” izveidi ticis pieņemts tieši rekordlielos ātrumos augošo degvielas cenu dēļ.
Jāpiebilst, ka aprīļa sākumā Vācijas antimonopolisti sāka izmeklēšanu pret piecām kompānijām – lielākajām DUS īpašniecēm valstī. Firmas BP/Aral, Esso, Jet, Shell un Total tiek turētas aizdomās, ka slepeni panākušas cenu vienošanos.
Naftas kompānijas, bet kopā ar tām arī neatkarīgie DUS operatori kategoriski iebilst pret „benzīna policijas” izveidi, norādot, ka tā radīs pārmērīgu birokrātiju. Tāpat degvielas ražotāji un tirgotāji aicina neuzskatīt viņus par vienīgajiem izveidojušās situācijas vaininiekiem.
Jāpiebilst, ka Focus norāda – autobraucēju klubs Auto Club Europa uzskata, ka jaunā resora izveide neuzlabos situāciju. Pēc kluba biedru domām, jautājums par degvielas cenām tiek izmantots politiķu, nevis patērētāju interesēs, un Vācijas valdošā koalīcija šādi mēģina piesaistīt vēlētājus.