Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 2. janvāris
Indulis, Iva, Ivis, Ivo

Vācijas tiesa noraida Aušvicas grāmatveža apelāciju par ieslodzīšanu cietumā

Vācijas Konstitucionālā tiesa piektdien noraidījusi Aušvicas grāmatveža Oskara Grēninga apelāciju, ar kuru viņš apstrīdēja tiesas lēmumu par viņam piespriestā cietumsoda izciešanu.

96 gadus vecā Grēninga advokāts apgalvoja, ka ieslodzīšana šādā vecumā pārkāpj viņa klienta pamattiesības.

Grēnings 2015.gada jūlijā tika atzīts par līdzatbildīgu 300 000 slepkavībās Aušvicas (Osvencimas) koncentrācijas nometnē un viņam tika piespriests četru gadu cietumsods. Spriedums gan uzreiz nestājās spēkā, jo to pārsūdzēja gan Grēnings, gan daļa upuru un viņu ģimenes locekļu.

Lai gan tiesa pagājušā gadā Grēninga apelāciju noraidīja, pastāvēja bažas par viņa veselības stāvokli.

Taču Vācijas tiesa 29.novembrī nolēma, ka Grēnings ir spējīgs izciest piespriesto cietumsodu. Tagad Konstitucionālā tiesa nolēmusi, kad tai nav konstitucionāla pamata apšaubīt zemākas instances tiesas spriedumu.

Saskaņā ar apsūdzību Grēnings Aušvicas koncentrācijas nometnē šķirojis un uzskaitījis nacistu upuriem atņemtos naudas līdzekļus.

Viņš pildījis arī tā dēvēto rampas dienestu, apsargājot uz nometni iznīcināšanai atvestajiem atņemto bagāžu.

Aušvicas (Osvencimas) koncentrācijas nometnē no 1940. līdz 1945.gadam tika nogalināti apmēram viens miljons ebreju.

Atšķirībā no citiem kara noziegumos apsūdzētajiem Grēnings sniedzis medijiem plašas intervijas, aprakstot to, ko darījis un redzējis Aušvicā, taču viņš uzstāj, ka nav nodarījis ieslodzītajiem neko sliktu un ir nevainīgs.

Prāvas sākumā Grēnings tomēr atzina savu morālo vainu par nacistu koncentrācijas nometnēs pastrādātajām slepkavībām un lūdza piedošanu.

Grēninga lieta ir viena no pēdējām, kas ierosināta pret vēl dzīvajiem nacistiskajiem noziedzniekiem.

Vācijas varasiestādes vēl pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados pēc ilgstošas izmeklēšanas atzina, ka Grēnings ir nevainīgs. Taču situācija mainījās 2011.gadā, kad tika notiesāts Džons Demjaņuks.

Kamēr iepriekš kādreizējie nacisti tika tiesāti par konkrētiem noziegumiem, kurus tie pastrādājuši, Demjaņuks tika atzīts par vainīgu, pamatojoties vienīgi uz apstākli, ka viņš dienējis kā apsargs Sobiboras nāves nometnē.

Kā tolaik norādīja tiesnesis Ralfs Alts, pierādījumi viņu pārliecinājuši, ka Demjaņuks bijis koncentrācijas nometnes apsargs un "kā apsargs viņš piedalījies vismaz 28 000 cilvēku noslepkavošanā".

Ukrainā dzimušajam Demjaņukam Minhenes tiesa piesprieda piecu gadu cietumsodu. Pēc notiesāšanas Demjaņuks gan tika atbrīvots līdz brīdim, kad savu lēmumu šajā lietā pieņems apelācijas instance, taču 2012.gada maijā viņš mira, tā arī nesagaidījis sprieduma pārskatīšanu.

Spriedums Demjaņuka lietā mudināja Galveno nacionālsociālistu noziegumu izmeklēšanas pārvaldi atkārtoti pārskatīt iepriekš slēgtās lietas, kas bija ierosinātas pret vēl dzīvajām personām, kuras tiek turētas aizdomās par līdzdalību nacistu kara noziegumos.

Top komentāri

bet
b
Ja grāmatvedība ir kļuvusi par kara noziegumu, tad kaut kas nav kārtībā ar šo sabiedrību.
un?
u
Un kad tiesās šustinveidīgos, laventveidīgos, karginveidīgos, kaganovičveidīgos un pārējos "līkos", kas cilvēcei ir nodarījuši un turpina nodarīt lielāko ļaunumu...
Istoričeskijs
I
Savulaik Vācija cienīja grāmatvežus un grāmatveži cienīja Vāciju.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits