Aktīvisti pieprasīja atbrīvot no apcietinājuma savu biedru Benesu Aijo, skandējot "Brīvību Benesam!", "Krievu pavasari - Latvijā!", kā arī izmētāja attiecīgas skrejlapas.
"Benesu Aijo apsūdz aicinājumos atjaunot PSRS, kas pārkāpjot Latvijas pseidovalsts "neatkarību". Taču pašā Latvijā pieaug nostalģija pēc Padomju Savienības, kas aptver plašus sabiedrības slāņus. Būtībā Beness radikālā formā izteica to, ko domā ievērojama daļa Latvijas iedzīvotāju," teikts skrejlapā.
Latvijas ģenerālkonsuls Sanktpēterburgā Aivars Groza aģentūrai LETA atzina, ka iesniegta nota Krievijas Ārlietu ministrijai saistībā ar uzbrukumu ģenerālkonsulātam.
"Naktī no plkst.1.45 pie ģenerālkonsulāta Sanktpēterburgā pagaidām nenoskaidrotas personas nometa degošu priekšmetu, kā arī izkliedza vairākus saukļus, tostarp "Brīvību Benesam", kā arī izmētāja skrejlapas ar uzrakstu "Brīvību melnajam Ļeņinam" un pēc tam devās prom no notikumu vietas," sacīja Groza.
Viņš norādīja, ka ģenerālkonsulāts Sanktpēterburgā ir iesniedzis notu Krievijas ārlietu ministrijai ar lūgumu pievērst lielāku uzmanību ģenerālkonsulāta apsardzei.
Vaicāts, cik cilvēku piedalījās iepriekš nesaskaņotajā pasākumā, Groza norādīja, ka pēc kameru fiksētajiem ierakstiem nākas secināt, ka tie bijuši divi vai trīs cilvēki.
Uzbrukumu ģenerālkonsulam nosodījis arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Vienotība). "Nosodu ekstrēmistu uzbrukumu Latvijas ģenerālkonsulātam Sanktpēterburgā, iesniegsim notu Krievijai, prasot nodrošināt diplomātisko pārstāvniecību drošību," sociālā medija vietnē Twitter norādījis ministrs.
Postījumi ģenerālkonsulātam Sanktpēterburgā nav nodarīti.
Drošības policija (DP) pret Benesu Aijo sākusi kriminālprocesu par aicinājumu vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu un vardarbīgi grozīt valsts iekārtu, kā arī par aicinājumu likvidēt Latvijas valstisko neatkarību.
Kā aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja Aijo aizstāve zvērināta advokāte Imma Jansone, viņas klientam tiek inkriminēts Krimināllikuma (KL) 81.pantā paredzētais noziedzīgais nodarījums - Latvijas valsts iekārtas vardarbīga gāšana - un KL 82.panta 1.daļā paredzētais nodarījums - aicinājums likvidēt Latvijas valstisko neatkarību.
Viņam kā drošības līdzeklis noteikts apcietinājums, jo ir pamatotas aizdomas, ka Aijo varētu izvairīties no pirmstiesas kriminālprocesa.
LETA jau ziņoja, ka Aijo tika aizturēts 14.maijā Rīgas lidostā. Likums dod tiesības policijai personu aizturēt līdz 48 stundām bez izmeklēšanas tiesneša lēmuma. Pēc tam personai jāpiemēro ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis vai apcietinājums. Par apcietinājuma piemērošanu jālemj tiesai.
DP paziņojumā presei iepriekš norādīja, ka Aijo tika izraidīts no Ukrainas, jo, neievērojot iepriekš uzlikto aizliegumu iebraukt šajā valstī trīs gadus, kopā ar vēl diviem aktīvistiem maija sākumā tomēr centās nelegāli iekļūt Ukrainā. Tieši ar reisu no Ukrainas Aijo trešdien ieradās Rīgas lidostā.
Šī Aijo ir jau otrā lieta par aicinājumu vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu un vardarbīgi grozīt valsts iekārtu.
Kā ziņots, Rīgas apgabaltiesa 2005.gada novembrī atzina Aijo par vainīgu aicinājumā vardarbīgi gāzt Latvijas valsts varu un vardarbīgi grozīt valsts iekārtu. Par to apgabaltiesa piesprieda viņam brīvības atņemšanu uz deviņiem mēnešiem. Apelācijas instances tiesa vēlāk cietumsodu aizstāja ar 9600 latu (13 660 eiro) naudas sodu, savukārt kasācijas sūdzība lietā tika noraidīta.
Saskaņā ar pirmās instances tiesas spriedumu Aijo 2004.gada 17.oktobrī devies uz laikraksta Diena redakciju, kur apsargam nodevis divas A4 formāta skrejlapas ar tekstu krievu valodā, kas satur Latvijas nacionālboļševiku uzsaukumus. Iesniegtajā tekstā vairākas reizes pausta naidīga attieksme un uzsaukumi, kas asi vērsti pret Latvijas varas iestādēm, Valsts prezidenti, valdību un Rīgas domi.
Uzsaukumi laikrakstā Diena netika publicēti, bet gan nodoti izvērtēšanai DP.
Jau ziņots, ka Ukrainas robežsargi nesen aizturēja Aijo, kurš vēl ar diviem citiem cilvēkiem centās nelegāli iekļūt Ukrainā, apejot robežpunktu, paziņoja Ukrainas Robežsardzes valsts dienests. Pārbaudē pie viņiem tika atrasta video un fotoaparatūra, Luhanskas apgabala karte, "Donbasa tautas zemessardzes" caurlaide un maskēšanās drēbes.
Tālākā pārbaudē tika noskaidrots, ka Aijo pirms mēneša noteikts aizliegums iebraukt Ukrainā trīs gadus.
Aijo martā iesaistījās Krimas "pašaizsardzības spēkos", kur bija pazīstams ar iesauku "Beņa-Antimaidans".
Par Aijo darbībām Ukrainā pārbaudi sāka gan DP, gan Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP). DP sāka pārbaudi par Aijo izteikumiem Ukrainā, bet PMLP ierosinājusi pārbaudes lietu par Aijo iespējamo brīvprātīgo iestāšanos citas valsts bruņotajos spēkos vai militārā organizācijā.