Lēmums par šādas struktūras izveidošanu pieņemts, gaismā nākot faktiem par spīdzināšanu policijā un cietumos, turklāt šai problēmai pēdējā laikā pievērsta pastiprināta uzmanība Kremļa kontrolētajos medijos. "Nepieciešamība izveidot šādu īpašo vienību ir balstīta objektīvos iemeslos," teikts komitejas paziņojumā.
Izmeklētājiem, kas strādā pie policijas pastrādāto noziegumu lietām, bieži vien rodas "zināmas grūtības", jo likumsargi izmanto savas profesionālās prasmes, "lai maldinātu izmeklētājus un izvairītos no kriminālatbildības". Strauji pieaugot sūdzību skaitam par policijas vardarbību, iekšlietu ministrs Rašids Nurgalijevs pagājušajā nedēļā bija spiests atskaitīties parlamentā.
Nesen plašu rezonansi izraisīja gadījums, kad Tatarstānā kāds aizdomās turētais mira apcietinājumā, pēc tam kad policisti viņu bija spīdzinājuši, izvarojot ar šampanieša pudeli. Gaismā nākot ziņai par aizdomās turētā nāvi, izmeklētāji par to pašu Tatarstānas policijas iecirkni saņēmuši 65 sūdzības.
Prezidents Dmitrijs Medvedevs policijas reformēšanu bija izvirzījis par vienu no savas prezidentūras prioritātēm. Tomēr vēl nesen viņš bija spiests atzīt, ka policijas darba uzlabošanai būs vajadzīgi daudzi gadi.