Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +7 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

ANO satrauc ārvalstu kaujinieku ietekme uz Sīrijas konflikta attīstību

Ārvalstu kaujinieku klātbūtne Sīrijā var novest pie konflikta radikalizācijas, otrdien brīdinājuši ANO komisijas locekļi, kas izmeklē cilvēktiesību pārkāpumus konflikta plosītajā Sīrijā.

"Ārvalstu kaujinieku, radikālo islāmistu vai džihādistu klātbūtne mūs ļoti satrauc," žurnālistiem norādīja komisijas vadītājs Paulo Serdžio Pinjero. "Viņu klātbūtne var veicināt radikalizāciju (..), šāda klātbūtne ir sevišķi bīstama ļoti nepastāvīgā konfliktā."

Komisija bažījas, ka šie kaujinieki necīnās par "demokrātiskas valsts celtniecību Sīrijā", bet paši par savām interesēm, norādīja Pinjero. Komisijas locekle Kārena Abuzaida atzīmēja, ka šie kaujinieki radikalizē dažus elementus Brīvās Sīrijas armijā, kas daļēji notiek tāpēc, ka viņiem ir ieroči, kas daļai bruņotās opozīcijas nav pieejami. Tomēr lielākoties viņi darbojas atsevišķi, viņa piebilda.

ANO komisijas locekļi Sīrijā netiek ielaisti. Tomēr viņu veiktās intervijas liecina, ka kaujinieki nāk no aptuveni 11 valstīm, ne tikai kaimiņvalstīm. Laikraksts The New York Times vēsta, ka lielākā daļa ieroču, kas, pateicoties Saūda Arābijai un Katarai, tiek ievesti Sīrijā, beigās nonāk islāmistu rokās. Raksturojot situācijas attīstību kopš komisijas pēdējā ziņojuma augusta vidū, Pinjero norādīja, ka konflikts ir ģeogrāfiski izpleties. Pie kā vainoja abas konfliktā iesaistītās puses, un par to ar savām ciešanām nākas maksāt civiliedzīvotājiem.

Sīrijas konflikts ilgst jau kopš 2011.gada marta, un saskaņā ar Londonā bāzētās aktīvistu organizācijas "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR) datiem tajā dzīvību ir zaudējuši 33 000 cilvēku - abu pušu karotāji un mierīgie iedzīvotāji. Atbilstoši oficiālās Damaskas datiem bojāgājušo skaits ir trīs reizes mazāks. ANO ir pārstājusi veikt nemieros nogalināto uzskaiti, un neatkarīgu apstiprinājumu SOHR aplēsēm nav iespējams gūt.

Rietumi un arābu valstis ar ANO Drošības padomes starpniecību cenšas panākt Sīrijas prezidenta Bašara al Asada aiziešanu no amata, uzskatot, ka tādējādi tiks apturēta vardarbība, taču viņu centienus bloķē Krievija un Ķīna, kas apgalvo, ka iejaukšanās no ārpuses novedīs pie Sīrijas konflikta eskalācijas.

Sīrijas varas pārstāvji norāda, ka sastop lieliski bruņotu kaujinieku pretestību, kas saņemot palīdzību no ārzemēm. Savukārt Irāna apsūdz Turciju un Persijas līča valstis, ka tās, slepeni vienojoties ar ASV un Izraēlu, ar ieročiem apgādā Sīrijas nemierniekus, lai panāktu tuva Teherānas sabiedrotā - Sīrijas prezidenta Asada - gāšanu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits