Neveiksmes iemesls bija sekulāro un reliģisko partiju domstarpības jautājumā par to, vai būtu jāsaglabā ortodoksālajiem ebrejiem piešķirtais atbrīvojums no militārā dienesta, kas ir obligāts pārējiem Izraēlas pilsoņiem. Šī bija pirmā reize Izraēlas vēsturē, kad vēlēšanās uzvarējusī partija nespēja izveidot valdību.
Glābšanas riņķis
Izraēlas parlaments – Knesets – naktī uz ceturtdienu trešajā un galīgajā lasījumā apstiprināja likumprojektu par savu atlaišanu un pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu 17. septembrī. Likumprojektu bija iesniegusi premjera partija Likud. Tas bija stratēģisks solis, lai, tēlaini izsakoties, padotu glābšanas riņķi Netanjahu.
Tā kā jau nedēļas sākumā bija skaidrs, ka Netanjahu līdz iepriekš noteiktajam termiņam – trešdienas pusnaktij – neizdosies izveidot jaunu valdību, tad Likud steidzami rīkojās, lai nepieļautu, ka Izraēlas prezidents Reuvens Rivlins piedāvā citam politiķim veidot valdību. Prezidenta izvēle, visticamāk, būtu opozīcijas līderis Benjamins Gancs. Taču pēc parlamenta atlaišanas Netanjahu vismaz līdz vēlēšanām saglabās amatu un jūlijā kļūs par visilgāk valdījušo Izraēlas premjeru, raksta portāls Timesofisrael.com.
Pēc 9. aprīlī notikušajām vēlēšanām, kurās Likud uzvarēja un nodrošināja Netanjahu jau piekto termiņu premjera amatā, šķita, ka viņam nebūs īpašu problēmu vienoties ar citām labējām partijām, lai nodrošinātu vismaz 61 balsi 120 deputātu lielajā Knesetā. Labējo partiju kontrolē pēc vēlēšanām nonāca 65 krēsli, un tās visas piekrita, ka Netanjahu ir jāturpina vadīt valsti, ko viņš ir darījis jau kopš 2009. gada.
Taču koalīcijas veidošanas sarunas izvērtās sarežģītākas, nekā tika paredzēts. Netanjahu tā arī neizdevās atrisināt dziļās nesaskaņas starp ultranacionālistu partiju Yisrael Beiteinu un vairākām ultraortodoksālajām partijām. Bijušā aizsardzības ministra Avigdora Lībermana vadītās Yisrael Beiteinu galvenais nosacījums dalībai Netanjahu valdībā bija solījums pieņemt likumu, kas atceltu aizliegumu iesaukt armijā ortodoksālos ebrejus. Ultraortodoksālās partijas tam kategoriski nepiekrita.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 31. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!