Pēc viņa teiktā, šāds lēmums pieņemts, kad Vašingtona konstatējusi, ka Turcija, kas piekto dienu turpina ofensīvu pret kurdu spēkiem Sīrijas ziemeļos, noskaņota virzīties tālāk uz dienvidiem un rietumiem, nekā sākotnēji prognozēts, turklāt saņemta informācija, ka kurdu vadītie Sīrijas Demokrātiskie spēki (SDF) gribot panākt vienošanos ar Sīrijas režīmu un Krieviju "par pretuzbrukumu turkiem ziemeļos".
Kā Espers sacījis ASV telekanālam CBS, tas nozīmē, ka "amerikāņu spēki nonāktu starp divām uzbrūkošām armijām, un tā ir ļoti nepieņemama situācija".
"Aizvadītajā naktī es runāju ar prezidentu, pirms tam apspriežoties ar pārējo nacionālās drošības komandu, un viņš norādīja, lai mēs sākam pārdomātu spēku izvešanu no Sīrijas ziemeļiem," viņš izteicies, bet piebildis, ka par precīzu izvešanas grafiku nevar runāt, jo situācija "mainās pa stundām".
"Mēs gribam būt pārliecināti, ka izdarām to ļoti drošā un pārdomātā veidā," piebildis ministrs. "Redziet - tur šobrīd ir ļoti briesmīga situācija, ko izraisījuši turki. Neraugoties uz mūsu iebildumiem, viņi nolēma veikt šo iebrukumu,"
Lūgts precizēt, vai ASV spēki tiks pilnībā izvesti no Sīrijas, viņš atbildējis, ka runa ir tikai par valsts ziemeļiem, kur atrodas lielākā daļa amerikāņu spēku.
Jautāts, vai ASV spēki uzbrukuma gadījumā varētu atklāt atbildes uguni, Espers paziņojis, ka tiem "ir tiesības uz pašaizsardzību".
Kā ziņots, Turcija trešdien sāka plašu uzbrukumu kurdu kontrolētajām teritorijām Sīrijas ziemeļaustrumos pēc tam, kad Tramps deva rīkojumu atvilkt no abu valstu robežas ASV īpašo uzdevumu spēkus, kuri līdz tam aizsargāja kurdus no turku uzbrukuma.
ASV prezidents izpelnījies asu nosodījumu, ka viņš sagatavojis ceļu Turcijas operācijai pret Sīrijas kurdiem, kuriem kā ASV sabiedrotajiem Sīrijā bijusi izšķiroša loma uzvarās pret džihādistu grupējumu "Islāma valsts".
Iepriekš Espers apgalvoja, ka Vašingtona nav pametusi savus kurdu sabiedrotos.
Ankara apgalvo, ka SDF saistīti ar Turcijā aizliegto kurdu bruņoto grupējumu "Kurdistānas strādnieku partija" (PKK).
Turcijas operācija izpelnījusies rietumvalstu un arābu valstu nosodījumu un Vašingtona pat piedraudējusi Ankarai ar sankcijām, bet Turcija šo kritiku nosaukusi par "melno propagandu".
Scorseze
jautājums
Pilsonis