ES un Turcijas panāktā vienošanās par imigrācijas ierobežošanu paredz, ka Turcija uzņems atpakaļ nelegālos imigrantus, kas ierodas Grieķijas salās, apmaiņā pret ES pretimnākšanu vairākos jautājumos, tostarp miljardiem eiro lielu palīdzību un bezvīzu režīmu.
Tomēr ES uzstāj, ka Turcijai vispirms jāizpilda visi 72 vienošanās kritēriji, tostarp jāizdara grozījumi pretterorisma likumā un jāīsteno reformas preses brīvības jomā, kas nav izdarīts.
Čavušolu paziņoja, ka pretterorisma likumu grozīt nav iespējams un terorisma definīcija netiks sašaurināta.
Ministrs nelielai žurnālistu grupai Antaljā norādīja, ka Turcija noslēgusi ar ES divus līgumus un abi ir savstarpēji saistīti.
"Tie nav draudi, bet to prasa vienošanās," sacīja Čavušolu, piebilstot, ka Turcija izmantos administratīvus pasākumus, lai bloķētu vienošanos, ja nepieciešams.
Viņš uzsvēra, ka katrai valstij Eiropā ir sava terorisma definīcija, un norādīja uz Francijas stingrajiem likumiem.
Čavušolu sacīja, ka Turcija šobrīd cīnās vairāk nekā pret vienu teroristu grupējumu un šādos apstākļos pretterorisma likumus nav iespējams grozīt.
Viņš arī atklāja, ka turpmākajās nedēļās tiks pastiprināti diplomātiskie centieni, lai pārvarētu šķēršļus bezvīzu režīma ieviešanai, un tuvākajās dienās plānota ekspertu līmeņu tikšanās starp Turciju un ES. Tai, iespējams, sekos līderu samits, piedaloties Turcijas prezidentam Redžepam Tajipam Erdoganam, Vācijas kanclerei Angelai Merkelei un vadošajām ES amatpersonām.
Čavušolu arī sacīja, ka Turcijas un ES starpā noslēgtā vienošanās pagaidām tiek īstenota ļoti veiksmīgi.
"Imigrantu skaits, kas dodas uz Grieķijas salām, oktobrī bija ap 6800. Tagad tas ir aptuveni 30 dienā," viņš piebilda, skaidrojot to ar vienošanās panākumiem, nevis NATO aktivitāti.
Čavušolu sacīja, ka Turcija saskaņā ar vienošanos līdz šim uzņēmusi vairāk nekā 400 bēgļus un 130 sīrieši no Turcijas bēgļu nometnēm pārvesti uz ES valstīm.
"Mēs esam turējuši savu solījumu," viņš piebilda.
Eiropas bažas par vienošanās dzīvotspēju palielināja premjerministra Ahmeta Davutolu atkāpšanās. Tieši Davutolu panāca vienošanos ar ES, nedaudz atstājot ēnā prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.
Tomēr Čavušolu noraidīja Rietumu bažas, paziņojot, ka ES nevajadzētu izmantot pārkārtojumus valdībā kā attaisnojumu, lai bloķētu Turcijas trīs desmitgades ilgos centienu pievienoties blokam.