Human Rights Watch, veicot intervijas ar vairākiem cilvēkiem, kas atradās sabombardētajā ēkā uzlidojuma laikā, tostarp vienu Sīrijas civilās aizsardzības organizācijas jeb tā dēvēto Balto ķiveru brīvprātīgo, ieguva informāciju un datus, kas vēlāk tika analizēti ar starptautiskās neatkarīgās izmeklēšanas organizācijas Bellingcat palīdzību.
HRW uzskata, ka teju jebkuri mēģinājumi pirms uzlidojuma ievākt datus par minēto ēku ļautu ASV pusei saprast, ka tā ir populāra vietējo iedzīvotāju pulcēšanās vieta. Izmeklēšanā arī neesot atrasti pierādījumi ASV apgalvojumam, ka ēkā minētajā brīdī bijuši Al Qaeda kaujinieki.
"ASV pieļāva vairākas fundamentālas kļūdas šī uzlidojuma realizēšanā, par ko ar dzīvību samaksāja vairāki duči civiliedzīvotāju," norādījis HRW pārstāvis Ūle Solvangs, piebilstot, ka "ASV varas iestādēm ir jāsaprot, kas nogāja greizi, jāsāk rūpīgāk "izpildīt mājasdarbi" pirms uzlidojumiem un jāgarantē, ka nekas tamlīdzīgs vairs neatkārtosies."
ASV pēc uzlidojumiem paziņoja, ka triecienā "nogalināti vairāki teroristi", un to, ka minētajā rajonā uzlidojumus veikušas ASV kara lidmašīnas, CNN apstiprināja arī amatpersona Savienoto Valstu militārajās struktūrās. Taču amatpersona uzsvēra, ka bumbas esot trāpījušas ēkai vairāku desmitu metru attālumā no mošejas, un satelītu uzņemtos attēlos esot redzams, ka mošeja ir neskarta. Bellingcat veiktā izpēte, analizējot gan fotogrāfijas, gan videoierakstus no notikuma vietas, liecina pretējo - triecienā iznīcinātā ēka patiesi bijusi mošeja.
John
Andris
aha