D vitamīna vēsture
A, B, C, D... dažreiz nevar saprast, mācies alfabētu vai skaties kārtējo vitamīnu kasti, ko tev piedāvā aptiekas bukletiņš. Saistība ar alfabētu nav nejauša – vitamīniem nosaukumus piešķīra pēc burtiem to atklāšanas secībā. Tā veikli varam iegaumēt interesantu medicīnas faktu – pirmo atklāja A vitamīnu. Tam sekoja B. D vitamīns attiecīgi ir ceturtais sarakstā, un par to paldies jāsaka amerikāņu bioķīmiķim Elmeram Makkolumam, kurš 1922. gadā eksperimentāli baroja suņus ar zivju eļļu un secināja, ka tā novērš kaulu attīstības traucējumus – rahītu. Tālāk stafeti pārņēma citi, un jau pēc sešiem gadiem vācietis Ādolfs Vindauss lepojās ar Nobela prēmiju ķīmijā par precīzi aprakstītu D vitamīna formulu. Šobrīd šis vitamīns ir visvairāk pētītais pasaulē, un varam uzzināt par arvien jaunām un jaunām tā funkcijām.
D vitamīna funkcijas
Agrāk tika uzskatīts, ka D vitamīns nepieciešams tikai kaulu veselībai, jo palīdz no pārtikas uzņemt kalciju. Tā, protams, joprojām ir taisnība, bet, pētot tālāk, atklājušies arī citi interesanti fakti. Izrādās, šis vitamīns pēc funkcijas vairāk ir līdzīgs nevis citiem vitamīniem, bet hormoniem, un daudzi mūsu orgāni, tostarp galvas smadzenes un imūnšūnas, satur D vitamīna receptorus. Kas ir receptors? Šūnas izstieptā roka, kas sauc pēc palīdzības – nāc, D vitamīn, paturi man rociņu! Vitamīns nāk klāt ar stipru rokasspiedienu un palīdz noturēt orgāna veselību.
Pirmais, kam D vitamīns skrien palīgā, ir imūnsistēma. Vai jums nekad nav licies aizdomīgi, ka visvairāk ar saaukstēšanos slimojam, kad ārā maz saules un D vitamīna līmenis asinīs ir zems? Pētījumi apstiprina, ka cilvēkus, kuriem šis vitamīns ir optimālā daudzumā, mazāk piemeklē saaukstēšanās un gripa. Tātad to tiešām varam uzskatīt par sezonālo saslimšanu profilakses līdzekli. Otrais D vitamīna labais darbs saistīts ar onkoloģiskajām saslimšanām. Nepārprotiet, tas neārstē vēzi, tomēr, lai arī viennozīmīgu pētījumu rezultātu mums vēl nav, ārsti novēro D vitamīna deficīta saistību ar krūts vēža risku. Kungiem arī miera nebūs – jo zemāks šī vitamīna līmenis, jo jaunākā vecumā un agresīvākā formā tiek konstatēti prostatas ļaundabīgie audzēji. Uzskata, ka vitamīns kavē arī audzēja šūnu augšanas ātrumu un palīdz organismam tās efektīvi nogalināt.
Labas ziņas arī sportistiem – saules vitamīns palielina muskuļu spēku! Tas gan nenozīmē, ka to var dzert kā kokteili un cerēt uz grieķu dieva augumu, bet, jo labāks D vitamīna līmenis, jo stiprāki muskuļi. Jāatzīmē, ka līdz ar optimālo D vitamīna līmeni aug ne tikai muskuļu spēks, bet arī kognitīvās spējas – spēja mācīties un apgūt jaunu vielu, kā arī veiksmīgi veikt intelektuālo darbu.
Tāpat novērota arī šī vitamīna saistība ar Latvijas populārāko kaiti – sirds un asinsvadu saslimšanām. D vitamīna deficīts var novest pie paaugstināta asinsspiediena, iekaisuma, aterosklerozes un citām sirds slimībām. Protams, ir vēl daudz neatbildētu jautājumu, tāpēc varam tikai iedomāties, kādi pārsteidzoši fakti par šo vitamīnu mūs sagaida nākotnē
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze aprīļa numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!