Kibersporta lielie soļi
Pēdējo pāris gadu laikā kibersports nostiprinājies līdzās tradicionālajam sportam – iespaidīga skatītāju auditorija, septiņciparu prēmijas un nu jau arī dalība olimpiskajās spēlēs kā demonstrāciju pasākumam, kas ar laiku var novest pie iekļaušanas oficiālo olimpisko sporta veidu skaitā. Manās otrajās olimpiskajās spēlēs 2018. gadā Phjončhanā Intel rīkoja demo turnīrus Blizzard spēlē Starcraft un Ubisoft olimpisko sporta disciplīnu spēlei Steep. Olimpiādes organizācijas komiteja Tokijā (jau atkal ar Intel atbalstu) šogad sola Capkom cīņas spēli Street Fighter V un visā pasaulē populāro Psyonix radīto Rocket League. Šos dažādos nosaukumus un zīmolus uzskaitu vien tādēļ, lai nākotnē, sarunās par sportu dzirdot kādu no šiem, jums, lielā sporta draugi, būtu iemesls zinoši pamāt, gluži kā epizodēs, kad, runājot par basketu, tiek pieminēts Lebrons vai, daloties kalnu slēpošanas piedzīvojumos, miniet savu viedokli par atomikiem vai rosignoliem.
Kā pirmo dzirksti globālam kibersporta fenomenam varam minēt Dienvidkoreju, kur pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu beigās par publikas dižpārdokli un kopāspēlēšanas ikonu kļuva Starcraft. Tādēļ 2018. gada olimpiādes mājas spēle bija likumsakarīga izvēle. Spēles vēsturiskā dzirksts sakņojās apstāklī, ka tieši tobrīd, pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, uzplauka Dienvidkorejas telekomunikāciju pamats un valsts atbalstītais bizness – datorkafejnīcas –, kas ļāva lielam skaitam dažādu cilvēku iesaistīties kopāspēlēšanā.
Lecot pāri vēstures desmitgadēm, kurās veidojās dažādu datorspēļu komandas, kopā spēlēšana un turnīri visā pasaulē, jāizceļ 2011. gads, kas iezīmēja vēsturisku izrāvienu kibersportā – tika atklāta spēļu tiešsaistes straumēšanas platforma Twitch, ko var saukt par Youtube datorspēļu skatītājiem. Tagad katrs ar datoru un interneta pieslēgumu no savām mājām varēja kļūt par digitālās kultūras zvaigzni. Te jāpiemin, ka nesen divi no pirmatklājējiem – Maikls Gžešeks jeb Shroud un Ričards Tailers Blevinss jeb Ninja – atstāja savas spēļu platformas pirmās mājas un uz pāris gadiem devās līgumdarbā uz Microsoft īpašumā esošo jaunizveidoto Mixer spēļu straumēšanas platformu katrs par summu, ko kibersporta industrijas eksperti lēš uz apaļiem divdesmit miljoniem dolāru.
Šobrīd ASV ir pat virkne universitāšu, kurās izveidotas pilnvērtīgas kibersporta komandas ar treneriem, psihologiem un vadības menedžmentu. Vairākās universitātēs ir pat stipendijas studijām, kur veiksminieki var gūt augstāko izglītību, vienlaikus būdami kibersporta komandā. Tātad šobrīd pasaulē kibersports sniedz gan izglītības un izaugsmes ceļu, gan, pateicoties globālo zīmolu un olimpiskajai iesaistei, dod spēlētājiem vērā ņemamas finansiālas garantijas. Pārfrāzējot Latvijā populāro frāzi par fiziku – bērni, mācieties datorspēles!
Latvijas cīnītāji uz pasaules skatuves
Pagājušā gadsimta deviņdesmitajos par dažāda veida datorspēlēm sabiedrībā radīja maldīgas klišejas un, pat ja tajā laikā mediju dienaskārtībā vēl necirkulēja viltus ziņas, pārspriedumi par to, ka datorspēles veicina agresiju, nosēdās sabiedrības apziņā. Nebija sociālo mediju, kur parādītos alternatīvs viedoklis vai reāllaika diskusija, un faktos neapstiprinātos aizspriedumus TV pasniedza kā galējo patiesību. Pat 2019. gadā sabiedriskais medijs Latvijā veidoja pārraides Aizliegtais paņēmiens izpēti, kuru balstīja kļūmīgi un aizspriedumaini sākumsecinājumi.
Taču objektīvā realitāte ir cita. Mums par prieku arī Latvijā ir savi kibersporta veiksmes stāsti.
2019. gadā pasaules čempionātā spēlē Fortnite piedalījās Latvijas pārstāvis, kurš izcīnīja 21. vietu kopvērtējumā. Uzvarētājs mājup devās ar trim miljoniem bankas kontā, bet viņš samierinājās ar pieticīgiem piecdesmit tūkstošiem. Fortnite statistika liecina, ka divu sezonu garumā jaunietis no Latvijas Domeniks Bunts jeb Domentos 19 dažādos turnīros kopumā nopelnījis ceturtdaļmiljonu. Īstu ceturtdaļmiljonu dolāru. Viņš šobrīd ir veiksmīgākais šīs spēles pārstāvis valstī un ierindojas starp piecsimt labākajiem pasaulē.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!