Nodokļu nomaksa nav joks
Ar sportistu nodokļiem saistītos jautājumos pēdējo gadu laikā īpaši izcēlusies Spānija. Tādi futbolisti kā Krištianu Ronaldu, Lionels Mesi un Šavi Alonso nonākuši mediju virsrakstos ne tikai, pateicoties savai spēlei laukumā, bet arī nenokārtotu nodokļu saistību dēļ. Piemēram, Ronaldu nesen bija spiests šķirties no 19 miljoniem eiro soda naudā un slavenajam Portugāles spīdeklim pat draudēja divu gadu cietumsods, jo viņš tika apsūdzēts par čaulas kompāniju izmantošanu Virdžīnu salās, lai no Spānijas nodokļu iekasēšanas iestādēm slēptu savus patiesos ienākumus. Apsūdzībā tika norādīts, ka Ronaldu laika posmā no 2011. līdz 2014. gadam nav nomaksājis nodokļus gandrīz 15 miljonu eiro vērtībā. Šajā laikā viņš "par sava tēla izmantošanu" esot nopelnījis 43 miljonus eiro, bet deklarējis tikai 11,5 no tiem. Prokurors arī skaidroja, ka Ronaldu apzināti norādījis, ka ienākumi gūti no nekustamā īpašuma, jo šādiem ienākumiem Spānijā ir ievērojami mazāks nodoklis.
Mūsējie Ziemeļamerikā un Eiropā
Parasti šajā gada nogrieznī aktīvi runājam par jauno sporta sezonu un norisēm tajā. Latvijas un Eiropas kontekstā tā ir arī šogad, jo Vecajā kontinentā un arī pašu mājās vairāk vai mazāk sekmīgi sākusies 2020./2021. gada sporta sezona. Mazliet citādi ir Ziemeļamerikā, kur abās Latvijas līdzjutējiem visvairāk interesējošajās sacensībās – Nacionālajā hokeja līgā (NHL) un Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) – arvien norit starpsezona. Parasti šajās līgās tā ir no jūlija līdz septembra beigām, taču šogad Covid-19 ieviesa zināmas izmaiņas un starpsezonu, tāpat kā ļoti daudzus sporta notikumus, nācās pabīdīt uz vēlāku laiku. Lai arī kad kalendārā atrastos laika periods starp iepriekšējo un nākamo sezonu, tas ir brīdis, kad sniegums laukumā tiek pārvērsts naudas izteiksmē, kas ierakstīta spēlētāju līgumos. Spēlētāji paraksta kontraktus par prātam neaptveramām summām, labākajiem basketbolistiem savos līgumos iegūstot pat ar deviņiem cipariem rakstāmas atlīdzības. To pērn izdarījis arī mūsu pašu Kristaps Porziņģis, kuram Dalasas Mavericks piecu gadu laikā izmaksās 158 miljonus dolāru.
Alga, protams, fantastiska, bet ne jau par skaistām acīm piešķirta. Arī hokejisti nav apdalīti, piemēram, Elvis Merzļikins vasarā noslēdza divu gadu darījumu par astoņiem miljoniem dolāru. Noteikti nav maz, taču uz NBA fona tomēr jūtami pieticīgāks atalgojums.
Lai arī cik katrs no viņiem pelnītu, arī sportistiem daļa no savas naudas jāatdod valstij nodokļu formā. Kā sarunā ar Sporta Avīzi skaidroja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvis Dzintars Kobitjevs, Latvijai ir noslēgta nodokļu konvencija ar vairāk nekā 60 pasaules valstīm, kas paredz, ka nodokļi tiek samaksāti tajā valstī, kur gūti ienākumi par algotu darbu. Uzsvars uz vārdiem "algots darbs". Latvijai šāda vienošanās ir ar visām Eiropas Savienības valstīm, kā arī ar tādiem Latvijas sportistiem populāriem galamērķiem kā ASV un Krievija.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze novembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!