Mārketinga aģentūra Reboot, analizējot Google meklējumu tendences Lielbritānijā laika posmā no 2020. gada 18. janvāra līdz 15. aprīlim, atklāja, ka karantīnas laikā par 3600 procentiem audzis skaits meklējumiem "kur izīrēt trenažieru aprīkojumu".
Savukārt Google Trends norāda, ka pastāvīgi pieaug interese par treniņiem un meditāciju mājas apstākļos, lai saglabātu ķermeņa un prāta aktivitāti un relaksāciju. Aprīļa pirmajā nedēļā cilvēki Apvienotajos Arābu Emirātos aktīvi meklēja "deju treniņus" (dance workout), Itālijā "vingrošanu bērniem" (ginnastica per bambini), Vācijā "treniņus mājās" (workout für zuhause), Dienvidāfrikā, Turcijā – "jogas kustības" (yoga hareketleri), Polijā "vingrošanu uz paklāja" (mata do ćwiczeń), savukārt Lielbritānijā palielinājās meklējumu skaits vārdu salikumam "miega meditācija" (meditation for sleep).
Daudz pētīts, kā vingrinājumi ietekmē imūnsistēmu. Iespējams, mums tagad vairāk nekā jebkad agrāk ir ļoti labs iemesls vingrot – fiziskas aktivitātes veicina labu veselību, kas savukārt palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Zinātnieki pētījumā Vai vingrinājumi var ietekmēt imūno funkciju, palielinot uzņēmību pret infekcijām?, kas tika publicēts šī gada martā, secināja, ka infekcijas, visticamāk, saistītas ar neatbilstošu uzturu, psiholoģisko stresu, nepietiekamu miegu un ceļošanu, nevis fiziskām aktivitātēm. "Pētījumā secinājām, ka ir ļoti ierobežoti pierādījumi par fiziskajām aktivitātēm, kas tieši palielina inficēšanās risku ar vīrusiem.
Koronavīrusa un esošo apstākļu kontekstā, kādā šodien atrodamies, vissvarīgākais apsvērums ir samazināt sociālos kontaktus ar cilvēkiem, kuri, iespējams, pārnēsā vīrusu, taču cilvēkiem nevajadzētu aizmirst par to, cik svarīgi šajā laikā ir būt fiziski aktīviem un veseliem. Ja tas tiek veikts izolēti – prom no citiem –, regulāras ikdienas fiziskās aktivitātes palīdzēs labāk uzturēt imūnsistēmas darbību, nevis to nomāks," uzsvēra pētījuma autors Džeimss Tērners. Pētnieki norāda: ja fiziskās aktivitātes tiek veiktas saskaņā ar valdības norādījumiem par sociālo distancēšanos, regulārām nodarbībām būs pozitīva ietekme uz iedzīvotāju veselību un labsajūtu gan šodien, gan nākotnē.
Nenoliedzami vingrošana mājās kļuvusi par "jauno ierasto", treneriem pielāgojoties situācijai, kad Latvijas valdība iedzīvotājus aicina palikt mājās. Sporta Avīze novēroja, ka Latvijā gan sporta klubi, gan treneri dažādās interneta platformās piedāvā attālinātus treniņus un tiešsaistes nodarbības, turklāt lielākā daļa šo programmu sākušās tieši kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas.
Durvis ciet, Facebook vaļā
Sporta klubs Myfitness 15. martā savus klientus informēja, ka visas sporta zāles uz ārkārtējās situācijas laiku tiek slēgtas, apstādinot spēkā esošos abonementus. Tomēr jau divas dienas vēlāk Myfitness savā Facebook lapā piedāvāja pirmo tiešsaistes nodarbību. Grupu treneru vadītāja Ance Olte Sporta Avīzei stāsta, ka tiešsaistes treniņi arī pašiem treneriem ir pilnīgi jauna pieredze. "Tiklīdz sapratām, ka durvis jāver ciet, uzreiz meklējām [treniņu] alternatīvas. Šie apstākļi ir izaicinājums ikvienam, un tas, ko mēģinām darīt, ir adaptēties, kā arī uzturēt pozitīvu un fiziski aktīvu ikdienu visiem, kuri to vēlas."
Sporta klubs savā Facebook lapā trīs reizes dienā aicina ikvienu pievienoties dažādām fitnesa nodarbībām tiešsaistē – no spēka un izturības treniņiem līdz jogai un pilatēm. Pēc tiešraides nodarbības video saglabājas, un to ir iespējams noskatīties sev izdevīgā laikā. Kā novēroja Sporta Avīze, MyFitness treniņi gūst lielu skatītāju atsaucību, nodarbībai sasniedzot līdz pat desmit tūkstošiem skatījumu. Piemēram, treniņš Brazilian Butt, kas paredzēts sēžas muskuļu veidošanai un nostiprināšanai, ir skatīts desmit tūkstošus reižu, bet vairāk nekā 300 cilvēku to tīkšķojuši. MyFitness sporta klubi atrodas tikai Rīgā, tāpēc Olte stāsta, ka lielākais pārsteigums bija daudzie skatītāji, kuri nav rīdzinieki. "Beidzot arī cilvēki, kuriem pirms karantīnas nebija iespējams apmeklēt mūsu klubus, var iepazīties ar treneriem," par pozitīvo pārmaiņu saka trenere.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze maija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!