Dāvis Bertāns nākamvasar, visticamāk, noslēgs otro visu laiku lielāko līgumu Latvijas sporta vēsturē. Līdz Kristapa Porziņģa 158 miljoniem ASV dolāru rūjienietis diez vai aizsniegsies, bet Andra Biedriņa pēdējo līgumu – 54 miljonus sešos gados – viņam vajadzētu pārspēt. ASV medijos un arī šaipus okeānam jau šobrīd izskan versijas, par cik miljoniem Bertāns kļūs bagātāks. Piesardzīgākie Ziemeļamerikas basketbola apskatnieki lēš, ka tie varētu būt minimums desmit miljoni, citi sola pat 20 miljonus. Šosezon Bertānam ir pēdējais līguma gads, un skaidrs, ka viņš saņems daudzus vilinošus piedāvājumus, it īpaši gadā, kad brīvo aģentu tirgū ir tik vāja konkurence. 2020. gada vasarā lielākā brīvā zvaigzne būs Entonijs Deiviss, kurš, visticamāk, jau priekšlaicīgi izlems turpināt laulību ar Losandželosas Lakers un Lebronu Džeimsu – labāku tirgu un leģendārāku organizāciju grūti vēlēties.
Pēc Deivisa nākamie potenciālie brīvie putni ir daudz pieticīgāki – spēlētāja opcijas, visticamāk, noraidīs un duļķainos ūdeņus pārbaudīs Demārs Derozans un Andrē Dramonds. Viņu piemēram varētu sekot arī traumatiskais Gordons Heivords, kamēr Brendonu Ingramu par katru cenu centīsies noturēt un maksimālo līgumu varētu piedāvāt Ņūorleānas Pelicans. Tik vāja brīvo aģentu klase sen nav bijusi. Par Bertānu jau šobrīd ir interese, tomēr vasarā tā būs vēl lielāka.
Ja Vašingtonas Wizards vadība jau šobrīd publiski lej cukuru, ka latvieti centīsies noturēt, skaidrs, ka ap viņu čum un mudž daudz interesentu.
Tiesa, nākamvasar daudzām komandām algu griesti jau ir teju pilni. Lielākās rezerves algām atstājušas šī brīža līgas pastarītes Atlantas Hawks, Memfisas Grizzlies, Klīvlendas Cavaliers, Šarlotas Hornets, Ņujorkas Knicks, tomēr arī augšgala komandas var izmantot "noslēdz līgumu un aizmaini" (sign and trade) principu, tādējādi iegūstot Bertānu savā īpašumā. Wizards latvieti no Sanantonio Spurs ieguva teju par velti, bet pati galvaspilsētas komanda tādu dārgumu negrasās atdot par zemu cenu. Wizards pat varētu prasīt pirmās kārtas izvēli, neskatoties uz to, ka latvietim šosezon beigsies līguma termiņš.
Bertāns savas akcijas uzcēlis teju līdz debesīm. Ticis vaļā no Sanantonio Spurs važām, Bertāns ir nesavaldāms, ideāli iekļaudamies ātrajā un haotiskajā Wizards uzbrukumā, savukārt pie Grega Popoviča vecmodīgās sistēmas viņa tālmetienu potenciāls netika izmantots. Bertāna sniegums decembra pirmajā pusē bija tik iespaidīgs, ka tagad pat parastajam Latvijas sporta līdzjutējam 20 punktu spēlē šķiet nekas īpašs – tā ir ikdiena. Vienu dienu Porziņģis paveic varoņdarbu, nākamajā jau Bertāns salādē sešus trejačus ar izcilu precizitāti. Apetīte tautai tikai aug un aug. Pirmajās deviņās decembra spēlēs rūjienietis guva vidēji 21,6 punktus un realizēja 5,2 tālmetienus ar ļoti augstu precizitāti – 49%. Bertāns ir tipisks "noķer un met" (catch and shoot) stila spēlētājs, kādi mūsdienu NBA ir ļoti augstā vērtē. Deviņdesmitajos vai pirms desmit gadiem daļai spēlētāju tālmetiena līnija neeksistēja, šobrīd pat centri, kuru arsenālā nekad nav bijis metiens no distances, starpsezonā veic apjomīgu darbu, lai uzlabotu šo tik ļoti svarīgo prasmi un netiktu izstumti no NBA aprites. 208 centimetrus slaidais uzbrucējs ir ideāli piemērots mūsdienu basketbolam – viņam patīk mest tālmetienus, viņš dara to ar augstu precizitāti, kā arī neslinko aizsardzībā. Bertāns arī bez bumbas veic lielu darbu uzbrukumā, piesaistot sedzēju uzmanību. Piemēram, Losandželosas Clippers kā miesassargu pret Bertānu norīkoja divkārtējo līgas labāko spēlētāju aizsardzībā Kavai Lenardu. Uzreiz, kolīdz bumba nonāk pie latvieša, nereti palīgā viņa segšanā steidzas vēl kāds pretinieks, tomēr Bertāna arsenālā ir arī ātra, precīza un, galvenais, negaidīta piespēle. Viņš mēdz pārsteigt ar elegantu atmugurisko vai aklo piespēli, saviem partneriem izkārtodams lielisku metiena iespēju. Par zemu nedrīkst nenovērtēt arī rūjienieša caurgājienu un atlētismu.
Bertāns ir unikāls ar savu izpildīto tālmetienu apjomu un precizitāti. Ja latviešu lāzers turpinās mest tikpat naski, viņš varētu pietuvoties snaiperu Olimpam, kur šobrīd vienatnē gozējas Stefens Karijs. Sezonas pirmajās 26 spēlēs latvietis vidēji realizēja četrus trejačus, turklāt ar ļoti augstu precizitāti – 46,2%. Apjomā šosezon pārliecinoši visiem ieliek Džeimss Hārdens, kuram gan pieklibo realizācija, kas ir vien nedaudz virs 35%. Ja Bertāns turpinās mest šādā pašā tempā, šosezon 82 spēlēs viņš realizēs 328 tālmetienus. NBA vēsturē vairāk trejačus vienā sezonā trāpījuši vienīgi Karijs (402 un 354) un Hārdens (378). Iespaidīgs klubiņš.
Visu rakstu lasiet žurnāla Sporta Avīze janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Amadejs
Dūdieviņš
tādi