Hokejistiem, futbolistiem, basketbolistiem motivācijas princips ir skaidrs – jo labāk nostartēs pasaules čempionātā, jo naudīgāka kluba piedāvājumu ir izredzes saņemt. Kāda motivācijas sistēma pastāv bobslejā?
Būtībā šie puiši ir pierunāti, kaut gan, sasniedzot izcilus rezultātu, ir iespēja saņem solīdas Ministru kabineta prēmijas.
Nu, bet par "paldies" taču viņi arī nestrādā...
Mana pirmā frāze, kad tiek atlasīti kritērijus izturējušie jaunieši ir – ievērojiet, bagāti jūs šeit nekļūsiet, bet slaveni gan! Šis sporta veids ir diezgan ekstrēms un saistīts ar lielu risku.
Mēs izmantojam sponsoru naudu, lai nodrošinātu pēctecību, lai apmācītu jaunos sportistus. Valsts finansējums tam visam ir faktiski nekāds – 4%. Turklāt, lai saņemtu to pašu naudu, ir jāizpilda noteikti kritēriji. Princips ir vienkāršs: LOK ik gadu saņem noteiktu finansējumu – valsts kapitālsabiedrību ziedojumus, un periodos, kad ir ziemas Olimpiskās spēles, vairāk naudas saņem ziemas sporta veidi, kad ir vasaras olimpiāde – pārējie. Cenšamies strādāt tā, lai jauno sezonu varētu sākt ar naudas atlikumu, ņemot vērā, ka sponsori nekad pavasarī nezina – kad un cik daudz naudas viņi varēs ziedot. Naudu viņi parasti iedod gada beigās, bet mums kamanas jābūvē vasarā. Savulaik mums vasarās hroniski trūka naudas.
Kāda ir mūsu sportistu gatavība Soču olimpiādei?
Ir pamats zināmam optimismam. Nesaku, ka mēs iesim un visus sagrausim, bet ceru, ka skeletonā puiši cīnīsies par zeltu, bet bobslejā – piedalīsies cīņā par medaļām. Tas taču ir cerīgi!
Kāpēc visi tik ļoti raujas tieši uz olimpiādi?
Valstis mačojas savā starpā. Savulaik Olimpiskajās spēlēs mačojās Rietumu sistēma ar socsistēmu, bet tagad – visi savā starpā, it īpaši attīstītās valstis. Notiek mērīšanās ar krāniņiem. Mums atliek pielāgoties situācijai.
Kāda ir iespēja, ka jūs varētu izmantot Latvijas ražotās kamanas?
Tās ir tīri labas, bet par pāris sekundes desmitdaļām lēnākas, nekā var piedāvāt citi. Jāņem vērā, ka vienā no pēdējiem posmiem sesto vietu no otrās šķīra sešas sekundes simtdaļas. Redz, kā iznāk – dažādi sportisti, dažādi bobi, katram individuāls darbs, bet beigās piecas ekipāžas saskrien sešās simtdaļās.
Tomēr ceram, ka BTC, kas ir latviešu kamanu ražotāji, kādreiz arī uztaisīs "zelta" kamanas, ko arī mums visiem novēlu. Starp citu, vienas no tām gatavojamies arī izmēģināt.
Nav bijusi doma taisīt savu kamanu biznesu?
Nu, nav tur biznesa!
Pilnu interviju lasiet piektdienas, 3.janvāra, laikraksta Dienas Bizness 13.-15.lpp.!