Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +5 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Poļakovs analizē: Polijas un Krievijas taktiskie risinājumi pirmajā spēlē

Piektdienas vakarā ar divām aizraujošām spēlēm startēja Eiropas čempionāts futbolā. Lai arī pirms Euro 2012 futbola analītiķi sūdzējās par to, ka EČ komandu taktiskās variācijas būs mazākas nekā tas bija 2010. gada Pasaules kausa finālturnīrā, kur lielāko taktiski-shematisko kolorītu piedāvāja Dienvidamerikas komandas, jau pirmajā _Euro 2012 _dienā bija iespēja vērot absolūti atšķirīgas pieejas spēcīgā flanga spēlētāju darbībās.

Proti, runa ir par Polijas labo flangu un Krievijas kreiso flangu. Poļu triecienspēku veidoja divi Vācijas čempiona Dortmundes Borussia futbolisti: aizsargs Lukašs Piščeks un pussargs Jakubs Blaščikovskis. Krieviem savukārt divi lielākie pagājušā EČ atklājumi Andrejs Aršavins un Jurijs Žirkovs darbojās savas valstsvienības kreisajā flangā. Mazliet neierasti bija redzēt Žirkovu malējā aizsarga pozīcijā, taču, viņam spēlējot pussargu līnijā, bija acīmredzami, ka viņš starp tā ampluā spēlētājiem izceļas ar īpaši labām iemaņām aizsardzībā.

Lai arī abi flangi darbojās krasi atšķirīgā manierē, to ietekme uz spēļu rezultātiem bija liela. Poļi savus vienīgos vārtus 1:1 neizšķirtā ar Grieķiju guva tieši pēc labā flanga spēlētāju darbībām, bet krievu 4:1 uzvarā pār Čehiju divas rezultatīvas piespēles Andrejam Aršavinam.


    Krievijas izlases uzbrukumi

Polijas izlases uzbrukumi












Augstāk redzamajos attēlos redzams, ka krievu uzbrukumi spēlē ar Čehiju tika vienlīdzīgi sabalansēti starp kreiso flangu, labo flangu un centru. Turpretim poļi visus savus trumpjus centās izspēlēt labajā flangā.

Poļi dublē viens otru

Galvenās atšķirības starp Krievijas kreiso flangu un Polijas – labo skaidrojamas ar spēlētāju daudzpusību. Poļiem labajā flangā darbojās divi izteikti labās kājas spēlētāji, bet krieviem Aršavins labkājis un Žirkovs – kreilis. Praksē tas nozīmēja to, ka poļu Blaščikovska un Piščeka reidi bija gandrīz tikai un vienīgi vertikāli (pa labo malu uz priekšu), bet krieviem bija variācijas iespējas: ja Žirkova darbības patiešām bija vairāk vertikālas, tad Aršavins varēja doties arī uz centru, ko Londonas Arsenal piederošais pussargs arī darīja.


Krievijas izlases spēlētāju vidējās pozīcijas              Čehijas izlases spēlētāju vidējās pozīcijas












Polijas izlases spēlētāju vidējās pozīcijas                  Grieķijas izlases spēlētāju vidējās pozīcijas













Augstāk redzamajos attēlos redzams, ka krievs Aršavins (nr. 10) darbojās tuvāk laukuma centram nekā polis Blaščikovskis (nr. 16) un ka Krievijas kreisās malas aizsarga Jurija Žirkova (nr. 5) darbības zona nepārklājās ar Aršavina zonu, kā tas ir poļiem, kur Piščeks (nr. 20) bija kā pieaudzis Blaščikovskim.

Poļi mēģināja izveidot skaitlisko vairākumu savā labajā flangā, lai varētu tur kontrolēt bumbu un veikt regulārus centrējumus soda laukumā smailes uzbrucējam Robertam Levandovskim (nr. 10) vai kāda no „otrā viļņa” spēlētājiem. Tas arī laiku pa laikam izdevās, neskatoties uz Grieķijas trenera Fernandu Santuša lēmumu starp Piščeku un Blaščikovski likt spēlēt savam raženākajam uzbrucējam Georgim Samaram (nr. 7). Blaščikovskis un Piščeks katrs veica pa četriem centrējumiem, no kuriem summā tikai divi sasniedza adresātu un vienu Levandovskis pārvērta vārtu guvumā.

Taču par spīti veiksmīgajām epizodēm jāatzīst, ka kopumā šī pieeja nesasniedza visu iespējamo efektivitātes potenciālu. Pirmkārt, tāpēc, ka Polijas kreisās malas pussarga Meceja Ribusa (nr. 8) vidējā pozīcijā bija tuvāk laukuma centram nekā labās malas aizsargam (!) Piščekam. Ribusa nepietiekamā uzbrukumu atbalstīšana vairakkārt beidzās ar to, ka no labās malas dotie centrējumi uz tālo vārtu stabu bija vienkāršs laupījums grieķu aizsargiem, kas savāca bumbu bez pretspēles un cīņas par to. Ja Ribuss spēlēja tik „zemu”, tad varēja uz tālo stabu sūtīt kreili Obraņjaku, bet uz tuvo – Levandovski, taču tas nez kāpēc netika darīts.

Otrkārt, dažādībai poļi pēc reida gar labo flangu līdz gala līnijai varēja atspēlēt piespēli atpakaļ. Piemēram, Piščekam aizejot garām Blaščikovskim, centrējuma vietā viņš varētu atdot piespēli uz soda laukuma stūri savas komandas kapteinim Kubam, bet arī tas netika darīts, jo tādā epizodēs Blaščikovskis vienkārši palika statista lomā laukuma malā un skatījās, ko darīs Piščeks, nevis aktīvi rāvās uz centru. Visticamāk, to viņš nedarīja ne slinkuma dēļ, bet gan tāpēc, ka apzinājās – ar vienu pašu labo kāju tur grūti kaut ko izdarīt. Būtu Blaščikovskim kreisā kāja sitamā, uz soda laukuma stūra viņš varētu taisīt Arjena Robena trikus: vai nu sist, vai driblēt gar soda laukuma līniju un atdot asu piespēli partnerim…

Aršavina un Blaščikovska piespēles

Piespēļu grafiskajā attēlā redzam milzīgo atšķirību starp Jakuba Blaščikovska vienveidību un Andreja Aršavina daudzpusību. Blaščikovska precīzās piespēles ir tikai vai nu uz malu vai pa vertikāli uz priekšu. Visi viņa mēģinājumi atdot sekmīgu diagonālu piespēli tuvāk centram vai soda laukumā tika neitralizēti. Tātad Blaščikovskis ar savām piespēlēm Polijas uzbrukumu nesaasināja (centrējums, kas bija rezultatīva piespēle, ir cits stāsts). Turpretim attēlā pa labi redzam, cik stipri produktīvāks un daudzveidīgāks savās darbībās bija Andrejs Aršavins: daudz vairāk diagonālu piespēļu, piecas precīzas piespēles pretinieka soda laukumā! Turklāt pievērsiet uzmanību, ka labkāja Aršavina piespēles kreisajā flangā vairumā gadījumos ir uz centru, bet no labā flanga – uz malu. Savukārt Blaščikovskis no sava labā flanga vispār neatdeva nevienu piespēli uz centru, tikai tālāk uz malu.

Vēl viens ne mazāk interesants apsvērums piektdienas A grupas spēļu kontekstā ir tas, kā katras komandas spēcīgākā flanga spēlētāju darbības ietekmēja pretējo flangu. Likumsakarība vai sakritība, bet krievi visus četrus vārtus pret Čehiju guva bumbai no centra vai kreisā flanga nonākot labajā. Turpretim poļu kreisais flangs nedarbojās un netika pietiekami nodarbināts, ko apliecina zemāk redzamie attēli. Tajos redzamas poļu kreisās malas pussarga Maceja Ribusa un krievu labās malas pussarga Alana Dzagojeva saņemtās piespēles. Viss kā uz delnas – Polijas labā flanga spēks tajā flangā arī palika, bet krievu spēcīgais kreisais flangs atraisīja rokas un deva iespējas slavas saulītē pagozēties labā flanga spēlētājiem. Galvenokārt, divu vārtu autoram Dzagojevam.


Secinājumi un lakoniskas piezīmes

1. Krievijas uzvaras pār Čehiju galvenais kaldinātājs gan, visticamāk, bija centra pussargs Romāns Širokovs, kurš atdeva visvairāk piespēļu, spēles laikā noskrēja visgarāko distanci (vairāk par 12 kilometriem), bija pirmais bumbas atņemšanā utt. Bet galvenais uzbrukumu saasinātājs bija Aršavins, kuram pārliecinoši labākais rādītājs statistikas ailē „atslēgas piespēles” – septiņas.

2. Ironiskā kārtā Polijas izlases lielākais trūkums, iespējams, ir labā flanga spēks. Zonalmarking.net pavasarī pētīja Anglijas premjerlīgas komandu uzbrukumus un nonāca pie viennozīmīga secinājuma – lejasgala komandas uzbrukumiem izteikti izmanto vienu vai otru flangu vai centru, bet augšgala komandas uzbrukumu veidošanā vienlīdz aktīvi izmanto visas laukuma zonas. Polijas izlases galvenā trenera uzdevums numur viens pirms nākamās spēles ir atrast veidu, kā iedarbināt vismaz otru flangu, ja ne visas zonas. Iespējams, Ribusa vieta pamatsastāvā jāatdod izteiktam kreilim Ludovikam Obraņjakam. Ja ar šo uzdevumu Smuda netiks galā, tad diez vai poļi varēs pretendēt kaut vai uz Euro 2012 vidusmēra komandas statusu.

3. Poļi ārkārtīgi neproduktīvi izmanto flanga spēlētāju darbības zonas. Kreisajā malā Bēnišs spēlē pārāk tuvu Ribusam, bet labajā malā Piščeks spēlē gandrīz tāpat kā Blaščikovskis. Var saprast Smudu, kurš laukumā sūta labākos, bet likt diviem spēlētājiem darīt vienu un to pašu un aptuveni tajā pašā zonā – ir izšķērdība. Rezultātā abu pāru spēlētāji vienkārši nedara pietiekami daudz.

4. Krievija un Polija abus vārtus zaudēja pēc kļūdaini veidotas mākslīgās aizmugures. Krievi vārtus zaudēja pēc Aleksandra Aņukova aizkavēšanās iziet uz priekšu. Kad Aņukovs saprata, ka atrodas metrus četrus dziļāk nekā visa pārējā aizsardzības līnija, viņš pieļāva vēl vienu kļūdu – nolēma skriet uz priekšu.

5. Piespēļu statistikas ailē skaidri redzams, ar ko krievi bija pārāki pār poļiem. Krievi mačā pret čehiem atdeva 490 piespēles, no kurām 406 bija īsās, 11 centrējumi, 65 tālās un 8 caurmestās. Poļi pret grieķiem atdeva 427 piespēles, no kurām 358 bija īsās, 25 centrējumi, 44 tālās un 0 (!) caurmestās. Analītiski centrējumi ir horizontālas piespēles, bet īsās piespēles uzbrukumu nesaasina. Krievi atdeva daudz vairāk tālo un caurmesto piespēļu jeb daudz biežāk spēlēja pa diagonāli un vertikāli, kas vienmēr ir bīstamāk nekā horizontāla spēle.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

FOTO: Noslēdzies Atlētu Forums 2024

Aizvadīta Atlētu Foruma 2024 otrā daļa, kuras ietvaros sportistiem bija iespēja noklausīties prezentācijas un piedalīties praktiskajās nodarbībās kopā ar četriem savas jomas ekspertiem – Jāni Kaupi ...

Hokejs

Vairāk Hokejs


Basketbols

Vairāk Basketbols


Futbols

Vairāk Futbols


Teniss

Vairāk Teniss


Volejbols

Vairāk Volejbols


Motoru sports

Vairāk Motoru sports


Vieglatlētika

Vairāk Vieglatlētika


Riteņbraukšana

Vairāk Riteņbraukšana


Ziemas sports

Vairāk Ziemas sports


Citi

Vairāk Citi