Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -1 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 21. novembris
Andis, Zeltīte

Drošs internets

Ko vērts mācīt bērniem dezinformācijas laikmetā?

Kā atšķirt faktu no viedokļa? Kādas pazīmes liecina par tā dēvēto dziļo viltojumu, kas tapis, iesaistot mākslīgo intelektu. Kā cīnīties ar dezinformāciju – apzināti radītu, nepatiesu vai maldinoša informāciju? Lai orientētos un izdzīvotu mūsdienu digitālajos džungļos, gan jauniešiem, gan viņu vecākiem nepieciešamas labas prasmes. Teju ikvienam vecākam ir divi būtiski izaicinājumi. Pirmkārt, atrast laiku, lai mācītos kopā ar bērnu. Otrkārt, kur papildināt savas trūkstošās zināšanas un kur atrast materiālus, kas palīdzētu mācīties kopā ar bērniem?

Bērniem jāmāca izmantot internetu jēgpilni

Neatkarīgi no tā, vai ģimenē aug pirmklasnieks vai bērndārznieks, jauns mācību gads vecākiem ir izaicinājumiem piepildīts. Rūpēs par jaunajam mācību gadam nepieciešamajām lietām parasti neatliek laika, lai padomātu un pārrunātu ar atvasēm būtisko – drošību, tostarp internetā. Bieži vien mācību gada sākums ir brīdis, kad bērnam tiek pasniegts pirmais viedtālrunis vai dators.

Vai internetā jāpublicē savu bērnu attēlus?

Bērni kā vecāku sociālo mediju kontu centrālās personas? Teju ikvienam no mums draugu vai paziņu lokā ir kāds, kurš aktīvi publicē savu bērnu fotoattēlus un video sociālajos tīklos, ar bērnu palīdzību cenšoties apliecināt savu veiksmi, statusu un, iespējams, prestižu. Kā vērtēt pārspīlētu vecāku dižošanos ar savām atvasēm? Un kā rīkoties, lai neviļus nenodarītu pāri saviem bērniem?

Romantiskā krāpšana sociālajos medijos: izplatīta arī Latvijā

Nemainīgi plaši izplatīta ir krāpniecība, kas saistīta ar romantisku attiecību veidošanu internetā. Turklāt nav aktīvi jāmeklē jaunas attiecības iepazīšanās portālos vai izmantojot iepazīšanās lietotnes, jo pastāv liela iespēja ar iepazīties kāriem krāpniekiem sastapties Facebook vai Instagram. Lai iekarotu upura sirdi, tiek izmantoti pievilcīgi fotoattēli, pārliecinoši profili un emocijām bagāti stāsti, kuru mērķis ir manipulēt ar upura emocijām un uzticēšanos.

Mākslīgais intelekts pilda mājas darbus un draudzējas ar jūsu bērnu. Kas jāzina vecākiem?

Straujiem soļiem mūsu sadzīvē ienāk mākslīgais intelekts – pirms gada lielākā daļa cilvēku nekad nebija dzirdējuši par Chat GPT vai kādu citu tērzēšanas robotu, piemēram, Microsoft Copilot vai Snapchat My AI u. c. Īsā laikā pasaule ir strauji mainījusies, un šobrīd mākslīgā intelekta tehnoloģijas ir viegli pieejamas ikvienā tālrunī vai klēpjdatorā. Tērzēšanas roboti šobrīd spēj ne vien analizēt milzīga apjoma datus ‒ grāmatas, tīmekļa vietnes un citu tiešsaistes saturu, bet arī radīt jaunu informāciju ‒ tekstus, attēlus, līdzīgi, kā to darītu cilvēks.

Karadarbības skati sociālajos tīklos – kā pasargāt bērnus?

Izpratne par biedējošu un bērnu vecumam neatbilstošu saturu gadu gaitā ir mainījusies – daudzas ainas, kas mums bērnībā kādreiz šķita neiedomājamas, šobrīd ir jau ierastas. Diemžēl daudzi mūsdienu bērni ir pieraduši pie vardarbības un cita vecumam neatbilstoša satura internetā. Tomēr vecākiem jāsaprot, ka vecumam neatbilstoša satura skatīšanās internetā bērniem var radīt psihotraumas, piemēram, foto un video no karadarbības zonām. Šobrīd sociālie tīkli, jo īpaši TikTok, ir pārpildīti ar nepatīkamiem skatiem no kara Izraēlā. Tāpēc vecāku pienākums ir parūpēties, lai bērniem nenāktos saskarties ar biedējošu un vecumam neatbilstošu saturu.

Kā cīnīties ar emocionālu pazemošanu skolā?

Mācību gads rit pilnā sparā, kļūstot aktuālākai vienaudžu emocionālas pazemošanas problēmai internetā jeb kibermobingam. Ne visi vecāki zina, ka pret nepilngadīgu personu vērsta emocionāla vardarbība, pie kuras ir pieskaitāms kibermobings, atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likumam ir sodāma rīcība, turklāt administratīvā un kriminālatbildība Latvijā iestājas jau no 14 gadu vecuma. Diemžēl vairums vecāku, uzticot bērnam viedierīci ar interneta pieslēgumu, neizrunā tās lietošanas noteikumus un neizstāsta par riskiem un atbildību. Tomēr nekad nav par vēlu runāt par šo tēmu.

Kad slavenībām labāk neticēt

Plaši pazīstams latviešu aktieris, kas Facebook reklāmā aicina izmantot vienreizēju piedāvājumu, kuram tūlīt beigsies termiņš. Ziņa par žurnālistu, kurš iekūlies pamatīgās nepatikšanās. Pāris klikšķi, daudz nedomājot līdzi, un rezultātā – iztukšots bankas konts. Šī situācija labi raksturo riskus, ar kuriem nākas saskarties daudziem interneta lietotājam. Visbiežāk, klikšķinot uz šādas saites, tiks ielādēta ļaunatūra, izkrāpta nauda vai iegūti personas dati.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide