Septiņpadsmit bērni vienā istabā, nepietiekams labierīcību skaits, viena duša un tikai pēc pieraksta – tie nav Dikensa romānu apraksti par XIX gadsimta Anglijas internātskolām, bet gan realitāte XXI gadsimta Latvijā skolu internātos, kur mācās un dzīvo bērni ar īpašām vajadzībām.
Pagājušā gada 31. decembrī aprūpes institūcijās Latvijā atradās 794 bērni, kas ir par 243 bērniem mazāk nekā 2017. gadā, liecina Labklājības ministrijas (LM) ziņojums Par bērnu stāvokli Latvijā 2018. gadā, apkopojot Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Bērnu tiesību komitejas izteikto rekomendāciju izpildi.
Koalīcijas partneri piekrituši Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) rosinājumam nākamgad daļēji turpināt internātskolu finansēšanu no valsts budžeta, šodien žurnālistiem pastāstīja ZZS Saeima frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.
No janvāra valsts vairs nesegs internātskolu uzturēšanas izdevumus, taču tikai atsevišķās vietās ir pieņemti lēmumi, ko ar šīm skolām iesākt, ceturtdien vēsta laikraksts Diena.
Teicienu "Cerība mirst pēdējā" šoreiz var attiecināt uz tām 10 pašvaldībām, kuras vēl nav pieņēmušas lēmumu par savām internātskolām. Tās cer, ka valdība tomēr atradīs 4,8 miljonus eiro un mainīs savu lēmumu no nākamā gada janvāra vairs nesegt internātskolu uzturēšanas izdevumus. Četras pašvaldības jau izlēmušas vai arī šonedēļ pieņems lēmumu, ka šīs skolas tomēr jāslēdz. Taču arī pārējām pašvaldībām naudas savā budžetā šīm skolām nav, tāpēc vistuvākajā laikā var nākties emocijas nolikt malā un lemt par to slēgšanu. Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (Vienotība) nav gatavs piekrist, ka internātskolas turpina darboties kā līdz šim.