Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ilze Brinkmane

Vakcinācija vēl tuvāk iedzīvotājiem(3)

Ieviestie atvieglojumi vakcinētajiem pret Covid-19 tomēr nav veicinājuši cerēto atsaucību, jo patlaban mazinās sabiedrības iesaiste vakcinācijā. Pilnībā vakcināciju noslēguši jeb abas vakcīnu devas saņēmuši 27,7 procenti, bet pirmo devu – 36,2 procenti Latvijas iedzīvotāju.

Atgriešanās ierastajā dzīvē

Pēc pagājušajā nedēļā notikušajiem izmēģinājuma kinoseansiem, brīvdabas koncertiem un teātra izrādes ir nolemts, kā turpmāk noritēs publiskie pasākumi. No 15. jūnija dažādus pasākumus varēs apmeklēt ne tikai pilnībā vakcinēti un pēdējā pusgada laikā ar Covid-19 izslimojuši, bet arī cilvēki ar negatīvu Covid-19 testu, paredzot, ka bērniem līdz 12 gadu vecumam, lai apmeklētu pasākumus kopā ar vecākiem, tests nav jāveic. Lai nodrošinātu apstākļus, kas novērš Covid-19 izplatību, pasākumos apmeklētājiem būs jāievēro noteikti drošības pasākumi.

Izrauties no šaurās nišas

Latvija pērn kļuva par Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalsti, un ir izstrādāta mūsu valsts kosmosa stratēģija, taču šajā jomā ļoti svarīga ir sadarbība, jo tā ir globāla nozare. Tādēļ Latvijas zinātnieki meklē sadarbības iespējas kosmosa jomā, pašlaik skatoties Itālijas virzienā, – abu valstu kosmosa industrijas pārstāvji plāno biznesa sarunas tuvākajā nākotnē, lai kopā piedalītos Eiropas Savienības un Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) konkursos.

Pusaudži vēlas vakcinēties(6)

Kopš atzīts, ka bērnu un pusaudžu vakcinācija pret Covid-19 ar Eiropas zāļu aģentūras (EZA) reģistrētām vakcīnām no 12 līdz 17 gadiem ir droša, arī Latvijā arvien vairāk pusaudžu paši vai ar vecāku atbalstu vakcinējas. Patlaban EZA ir apstiprinājusi Pfizer/BioNTech ražotāja vakcīnu Comirnaty izmantošanai šajā vecuma grupā, kā arī paātrināti uzsākusi vērtēt pieteikumu Moderna vakcīnas lietošanas paplašināšanai, ietverot jauniešus vecumā no 12 līdz 17 gadiem.

Vajadzīgs sistēmisks atbalsts

Autisms ir traucējums mūža garumā, kas ietekmē veidu, kā persona komunicē un izturas pret apkārtējiem cilvēkiem. Visiem bērniem ar autismu ir grūtības sociālajā mijiedarbībā un komunikācijā un iztēlē. Mēdz būt arī izmainīts (paaugstināts vai pazemināts) sensorais jutīgums – ir citādas dzirdes, redzes, taustes, ožas un garšas sajūtas.

Organizatori joprojām neziņā par iespējām rīkot koncertus vasarā(1)

Radošie prāti meklē iespējas izteikt sevi mākslā, mūzikā, taču arī skatītāji un klausītāji ilgojas būt klāt kultūras notikumos, nevis tos vērot tikai attālināti. Mēģinot rast atbildi, kāda varētu būt koncertdzīve vasarā, joprojām ir daudz nezināmā, ko ietekmē Covid-19 izplatība un epidemioloģiskie rādītāji.

Bez plāna, vien paļaušanās uz solīto

AstraZeneca vakcīnas ražošanas uzņēmums pēdējā laikā nespēj paredzētajos termiņos pildīt piegādes saistības, tāpēc par neizpildītajām saistībām Eiropas Savienība kompāniju iesūdzējusi tiesā. Latvijā līdz šim pirmo šīs vakcīnas poti saņēmuši 129 439 cilvēki, otro – 40 277 cilvēki, tātad 89 162 cilvēki savu otro AstraZeneca devu vēl gaida.

Grib vakcinēties kolektīvi

Sabiedrībā pieaug izpratne par vakcinācijas nozīmi, lai ierobežotu Covid-19 izplatību un līdz ar to arī virkni ierobežojumu ierastajā dzīves ritmā. Īpaši liela ir darba devēju vēlēšanās nodrošināt savu darbinieku kolektīvu vakcināciju.

Inficēšanās līmenis joprojām augsts(6)

Epidemioloģiskā situācija Latvijā diemžēl būtiski pasliktinās, tādēļ speciālisti no Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) un mediķi no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS), Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) vērsušies Latvijas Republikas Saeimā un Ministru kabinetā ar atklātu vēstuli, kurā aicina uz rīcību, lai novērstu strauju saslimstības palielinājumu.

Apdraudējums zīdaiņiem

Latvijas mediķi vērš uzmanību, ka arvien vairāk bērnu saslimst ar garo klepu, un ir iespēja, kā to laikus novērst, bet speciālistu rekomendācijas nerod politiķu atbalstu. Grūtnieču vakcinācija var apturēt mirstību no garā klepus un saslimstību jaundzimušo un zīdaiņu vidū, taču līdz šim tā nav iekļauta grūtnieču aprūpes programmā un nav valsts apmaksāta.

Vakcinācija joprojām ar ķibelēm(1)

Kopš vakcinācijas procesa sākuma Latvijā pirmo vakcīnas devu pret Covid-19 saņēmuši 267 641 jeb 14,13% iedzīvotāju. Vakcinācijas procesu, saņemot arī otro devu vai Johnson & Johnson vakcīnu, kam ir tikai viena deva, noslēguši 54 325 cilvēki jeb 2,87% populācijas.

Neziņa, vasaras brīvlaiku gaidot

Ilgstošais attālināto mācību un darba process daudzus ir nogurdinājis, atstājis ietekmi uz bērnu un ģimenes emocionālo labsajūtu, mentālo veselību, tāpēc Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir apsvērusi, kā varētu sniegt psihoemocionālo atbalstu procesā iesaistītajiem. Plānoti vairāki pasākumi, arī bērnu un jauniešu vasaras nometnes, kurās varētu interesanti pavadīt laiku un satikt vienaudžus.

Attieksme jāmēra skaitļos(1)

Daugavpils ir nonākusi uzmanības un kritikas krustugunīs, jo pagājušās nedēļas nogalē pie lielā vakcinācijas centra dzīvā rinda nebija gara, arī pedagogi pret vakcinēšanos ir visai atturīgi un atsaucas uz ģimenes ārstu ieteikumiem. Tomēr Nacionālā veselības dienesta (NVD) Latgales nodaļā, kā arī Dienas uzrunātie daugavpilieši uzskata, ka velns nav tik melns, kā to mālē.

Augsts reitings, neskatoties uz Covid-19

Par vakcināciju Lielbritānijā, publikas noskaņojumu un valdības darbu Ilzes Brinkmanes saruna ar parlamenta apakšnama informācijas sekcijas vecāko pētnieci Ilzi Jozepu.

Pārāk bīstami ir nevakcinēties pret Covid-19(5)

Koronavīrusa Covid-19 izraisītā infekcijas slimība ir pārāk bīstama, lai baidītos no potēm, kas pasargā no smagas saslimšanas un pat nāves, žurnālistiem vakar uzsvēra Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja profesore Juta Kroiča un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts Kārlis Rācenis. Katram ir dota izvēles iespēja, bet jautājums, kam cilvēks uzticas – ekspertiem savā jomā vai jebkuram dzirdētam faktam.

Ieguvumi pārspēj riskus

Patlaban ar lielākām vai mazākām sekmēm notiek aktīva vakcinācija pret Covid-19. Masu vakcinācijas centru sekmīgu darbību Lieldienās kavēja tas, ka ļoti daudzi potēšanas rindās esošie atteicās vakcinēties ar AstraZeneca vakcīnu. Līdzīgu situāciju jau novēroja 30. martā pilotprojektā Ventspilī.

Par krūts vēža ārstēšanu jārunā(1)

Pandēmijas apstākļos daudzi procesi mūsu ikdienā ir apstājušies, bet tāda slimība kā vēzis nesnauž. Tā ir ārstējama, ja atklāj un ārstē savlaicīgi. Vēzis nešķiro pēc vecuma, un, piemēram, krūts vēzi diagnosticē arī gados jaunām sievietēm.

Lielo jaudu tikai izmēģina(1)

No nedēļas uz nedēļu, no mēneša uz mēnesi Latvijas iedzīvotājiem tiek solīta liela apjoma vakcinācija pret Covid-19. Pirmdien veselības ministrs Daniels Pavļuts (A/P) mediju pārstāvjiem klāstīja, ka kopš gada sākuma gatavojušies, lai no aprīļa sākuma iedarbinātu lielas jaudas vakcinācijas centrus. Daudzviet infrastruktūra ir sagatavota, bet ministrs atzīst, ka aprīlī tie netiks vēl pilnībā noslogoti. Nākamais vēstījums, ka "pilnībā sistēma darbosies nosacīti ar maiju, kad vakcīnu piegādes būs vēl lielākas nekā aprīlī".

Skaidros pretrunīgo testu iemeslus

Vairākos sociālās aprūpes centros (SAC) atklājušies gadījumi, kas liecina, ka iegūti pretrunīgi Covid-19 testa rezultāti, izmantojot dažādas testēšanas metodes un materiālu paraugus. Tā kā testa rezultāti ietekmē statistikas rādītājus un, piemēram, iespēju konkrētā reģionā sākumskolas skolēniem apmeklēt skolu klātienē, tāpat nosaka virkni ierobežojumu, tad vairāki eksperti sniedza skaidrojumu, kā šāda situācija varēja rasties un kā rīkoties turpmāk.

Top lielie vakcinācijas centri(1)

Latvijā no 1. aprīļa ir iecerēts veidot deviņus liela mēroga vakcinācijas centrus reģionos, kas atradīsies Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Jūrmalā, Cēsīs, Valmierā, Rēzeknē, Jēkabpilī un Daugavpilī. Telpu ziņā par piemērotākajām pārsvarā atzītas sporta būves – olimpiskie centri un sporta kompleksi, bet citviet kultūras centri un nami.

Paplašina vakcinējamo loku

No pirmdienas pret Covid19 sāk vakcinēt iedzīvotājus ar hroniskām slimībām, kas ir jau nākamā prioritārā grupa. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (A/P) šo lēmumu pamato ar nodomu palielināt vakcinācijas tempu, jo vairākas dienas vakcinācija tika pārtraukta, meklējot cēloņsakarības starp AstraZeneca vakcīnu un trombu rašanos. Eiropas Zāļu aģentūra vakcīnu atzinusi par drošu, taču nopietni iekavējies vakcinācijas process.

AstraZeneca atgriežas apritē

Pirms svarīgu lēmumu pieņemšanas būtu objektīvi jāizvērtē dati un tie ir jāsaprot, tāpat kā risku interpretācija. Līdz šim Eiropā pieņemti vairāki lēmumi pārtraukt vakcinācijas gaitu ar AstraZeneca vakcīnu. Latvijas Zāļu valsts aģentūras un Imunizācijas valsts padomes pārstāvji par pamatu iepauzēšanai nosauc risku drošībai. Pēc Oksfordas/AstraZeneca vakcīnas lietošanas vismaz 37 cilvēkiem ir radušies potenciāli dzīvībai bīstami asins recekļi.

Senioriem atliek tikai gaidīt savu kārtu uz vakcīnu(4)

Veselības ministrija aicina aktīvi pieteikties Covid-19 vakcīnai cilvēkus no prioritārās grupas vecumā virs 70 gadiem, taču daudzi no tiem, kas jau pieteikušies, nav saņēmuši informāciju, kad viņus vakcinēs. Tuvākā mēneša laikā bija iecerēts vakcinēt vienu trešdaļu no senioru grupas, skaidro Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča. Protams, plāni atkal var mainīties, jo pagaidām uz nezināmu laiku apturēta vakcinācija ar AstraZeneca vakcīnu, kas martā piegādāta vislielākajā apjomā.

Iespēja nokļūt pie psihoterapeita

Daudz līdzekļu tiek ieguldīts, lai kādu pārliecinātu, cik nozīmīgi ir vakcinēties, lai ātrāk izkļūtu no pandēmijas krīzes. Daudz grūtāk izrādījies izprast un sniegt atbalstu lielai sabiedrības daļai, kuri vieni nevar izkļūt no visdažādākajām krīzes situācijām. Varbūt vadzis ir lūzis, bet varbūt budžetā novirzītie 7,12 miljoni eiro, lai mazinātu Covid-19 negatīvo ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību, rosinājuši izstrādāt vairākus lēmumu projektus par valsts apmaksātu psihoterapeitu un psihologu pieejamību iedzīvotājiem arī ar vidējiem un zemiem ienākumiem.