Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Ilze Brinkmane

Kad prioritāte ir pacientu drošība(2)

Veselība s aprūpes sistēmā ir iesaistīti daudzi, un ārstniecības procesā iespējamas arī kļūdas. Patlaban visā pasaulē domā, kā radīt drošāku vidi, lai mediķi nebaidītos kļūdas atzīt un pacienti saņemtu pienākošos atbalstu, ja negadījums noticis. Latvijā joprojām ir spēkā Krimināllikuma 138. pants, ko attiecina uz ārstniecības personas profesionālo pienākumu nepienācīgu pildīšanu. Tuvākajā laikā atsāksies mediķu un juristu diskusija, vai šāds panta formulējums veicina kļūdu mazināšanos.

Lai vilks paēdis un kaza dzīva(4)

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) paziņojusi, ka panākusi kompromisu sarunās ar Veselības ministriju (VM) par streika prasību izpildi, bet LVSADA padome šodien slēgtā sēdē vēl lems par streika prasību mīkstināšanu un vai tas atrisina kolektīva interešu strīdu abpusēji pieņemamā veidā. Tikmēr citas mediķu profesionālās organizācijas par progresīvāku uzskata jau apspriesto jauno ārstniecības personu atalgojuma modeli un nav vienisprātis ar arodbiedrības izvirzītajām prasībām.

Noslīkst pārāk daudz bērnu(9)

Katrs zaudēts cilvēks ir liela traģēdija, bet vēl lielāka, ja dzīvību zaudē bērni un cēlonis ir noslīkšana. Pērn Latvijā noslīkuši 129 cilvēki. Ja Eiropas Savienībā uz 100 000 iedzīvotāju vidējais noslīkušo rādītājs ir 1,1–1,5, tad pie mums – 6,8, kas ir ceturtais biežākais ārējās nāves cēlonis. Latvijas Peldēšanas federācija šai problemātikai jau vairākus gadus ir pievērsusi uzmanību, bet joprojām glābšana atstāta pašu slīcēju rokās.

Cīņu uzsāka vieni un otrreiz nepārdzīvotu

Pirms dodamies uz Lubānas veselības un sociālās aprūpes centru (SAC), tā direktore Inese Lībere pa tālruni stāsta, ka tagad jau visi jūtas mierīgi. Pret Covid-19 drīz pilnībā būs vakcinēti visi iemītnieki. Darbinieku vidū vakcinēti ir 50%, vakcināciju uzsākuši 9% un daudzi Covid-19 ir pārslimojuši. Nosauktie skaitļi vien dod cerību nepārdzīvot vēlreiz pārāk smagos brīžus, kas prasīja gan dzīvības, gan darbinieku izdegšanu. Atgūšanās prasīs laiku, bet bīstamā slimība jau nav atkāpusies.

Ļaus strādāt arī bez statusa

Patvēruma meklētājiem Latvijā ļaus strādāt trīs mēnešus pēc pieteikuma iesniegšanas, iepriekš to nevarēja ātrāk par sešiem mēnešiem. Saeimas galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Imigrācijas likumā paredz, ka ārzemniekam, kurš Latvijā iesniedzis iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu, būs jānodrošina tiesības uz nodarbinātību, ja lēmums par statusa piešķiršanu arī nebūs pieņemts triju mēnešu laikā.

Slimo vairāk, mācības sāks klātienē(4)

Pēdējās sešās nedēļās vērojams saslimstības ar Covid-19 gadījumu pieaugums bērnu vidū. Aizvadītās nedēļas laikā turpinājis augt atklāto gadījumu skaits, sasniedzot 38% kāpumu.

Ja saslims ar Covid-19, sertifikāta darbību uz laiku apturēs(3)

Digitālais Covid-19 sertifikāts ir apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, veikusi Covid-19 analīzes vai arī vīrusu pārslimojusi. To var izmantot kā apliecinājumu pakalpojuma saņemšanai, iestādes vai pasākuma apmeklēšanai.

Joprojām ir daudz nezināmā

Cilvēki visbiežāk dzird to, ko grib dzirdēt, un izlasa to, ko grib izlasīt, bet 26. augustā Veselības ministrijas organizētajā tiešsaistes sarunā atkal tika meklētas atbildes par vakcināciju pret Covid-19. Gan jautājumi, gan ekspertu sniegtās atbildes liecina, ka joprojām ir daudz nezināmā, un zinātnieki turpina veikt pētījumus.

Par trešo devu domā teorētiski(2)

Pasaulē vakcinētas miljardiem reģistrēto vakcīnu pret Covid-19 devas. Ir pieejami apjomīgi dažādu pasaules valstu dati un pētījumu rezultāti par vakcīnu pēcreģistrācijas laika posmu pēc divu devu saņemšanas, kas apliecina, ka vakcinācija ir droša un efektīva plašam iedzīvotāju lokam. Vakcīnas pasargā arī no lipīgākā delta vīrusa varianta un mazina vīrusa transmisiju.

Iesniegtas streika prasības(4)

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pirmdien ir iesniegusi Veselības ministrijai (VM) streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem.

Norēķināties varēs digitāli un ērti

Jaunā transporta biļešu un pakalpojumu norēķinu sistēma Rīgā izmaksās būtiski mazāk – no 2 līdz 4 miljoniem eiro gadā, liecina aplēses.

Piemēroties mainīgajai pasaulei

Pusei jeb 50% darbavietu pastāv risks, ka tās tuvākajos gados būtiski mainīsies vai novecos, līdz ar ko tajās strādājošajiem būs nepieciešama pārkvalifikācija, prognozēts 2020. gada Pasaules Ekonomikas foruma pētījumā. Lai iedzīvotāji un uzņēmēji būtu informēti par nākotnes darba tirgus tendencēm, jau drīzumā būs pieejama Ekonomikas ministrijas (EM) un Nodarbinātības valsts aģentūras izstrādātā platforma, kas atspoguļos darba tirgus prognozes, nozaru attīstības tendences un nākotnē pieprasītās profesijas.

Jādomā par sevi un citiem(18)

Covid-19 ir infekcijas slimība, un tā izplatās gaisa pilienu veidā, ko rada inficējusies persona klepojot, šķaudot vai izelpojot. Šie pilieni ir pārāk smagi, lai paliktu gaisā, un ātri nokrīt uz grīdas vai virsmām. Varat inficēties, ieelpojot vīrusu, ja atrodaties tuvu personai, kurai ir Covid-19, vai pieskaroties virsmai, uz kuras atrodas vīruss, un pēc tam pieskaroties savām acīm, degunam vai mutei. Covid-19 dažādus cilvēkus ietekmē atšķirīgi, un arī atšķirīga ir slimības gaita vakcinētajiem un nevakcinētajiem cilvēkiem.

Diskutē par vakcinācijas nozīmi(13)

Mediķu vidū izraisījusies diskusija par vakcinācijas pret Covid-19 drošumu vīrusa delta gadījumā, iespējamām blakusparādībām gados jauniem vīriešiem un izteikto apgalvojumu zinātnisko pamatojumu. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) sniegusi savu informāciju, bet Zāļu valsts aģentūra (ZVA), Imunizācijas valsts padome (IVP), Slimību profilakses un kontroles centrs norāda, ka LVSADA paziņojums ir maldinošs, nav balstīts zinātniskos datos un nepārstāv ekspertu un ārstu profesionāļu kopienas viedokli.

Sargāt vai ļaut arī saimniekot

Vēlos panākt, lai meža īpašniekiem tiek pilnvērtīgi kompensēti zaudējumi, ko rada mikroliegumu izveide viņu īpašumos – tā aicinājumu uzsāk Aivars Jakobsons pilsoņu parakstu vākšanas portālā ManaBalss.lv, kuru patlaban atbalstījis nepilns simts iedzīvotāju. Iniciatīvas autors rosina veikt likumu izmaiņas, jo patlaban noteiktā Natura 2000 kompensāciju sistēma ir nepietiekama, atlīdzība neatbilst kokmateriālu tirgus cenai, jo gadā ir tikai pārsimt eiro.

Rīdzinieka kartei nedaudz mazāk priekšrocību

Rīdzinieka karte bez maksas pienākas personām, kuras ir deklarējušās Rīgā vai kurām pieder īpašums Rīgā. Tā vienlaikus ir rīdzinieka identitāti apliecinošs dokuments, kas nodrošina daudzfunkcionālas lietošanas iespējas.

Ātrāk reģistrēt varēs tikai nepilnu kursu

Ja persona vakcinējusies ārvalstīs un Latvijā vēlas iegūt darbspējīgu ES digitālo Covid-19 sertifikātu un saderīgu QR kodu, nereti iesnieguma izskatīšana Nacionālajā veselības dienestā (NVD) jāgaida līdz pat mēnesim. Ārzemēs veiktas vakcinācijas fakts tiek reģistrēts arī privātajās ārstniecības iestādēs, kur darbspējīgu sertifikātu un QR kodu iespējams saņemt daudz ātrāk. Kā atzīst no ASV ieceļojušie tautieši, to uzzinājuši nejauši, taču ir apmierināti, ka nav bijis ilgstoši jāgaida un pavērusies iespēja apmeklēt dažādus kultūras pasākumus. Taču nesen ieviesti jauni noteikumi, un ātrāk reģistrēt varēs tikai nepilnu vakcinācijas kursu.

Drosmīgāk apmeklē ārstus

Šovasar pie ģimenes ārstiem nāk krietni vairāk pacientu nekā citus gadus šajā sezonā, intervijā Latvijas Radio atzinusi Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, bet, uzrunājot vairākus lauku ģimenes ārstus, domas tomēr dalās.