Kāpēc auto kondicionieris ir tik svarīga automašīnas sastāvdaļa?
Automašīnas kondicionieris noteikti nav tā ierīce, kas nepieciešama tikai ķeksīša pēc. Tas palīdz:
- uzturēt komfortablu temperatūru – īpaši to novērtēsi garos braucienos vai sastrēgumos karstā laikā;
- novērst logu aizsvīšanu – mitrā laikā kondicionieris efektīvi novērš logu aizsvīšanu, uzlabojot redzamību un drošību;
- regulēt mitruma līmeni salonā – kondicionieris palīdz uzturēt optimālu gaisa mitruma līmeni automašīnas salonā, kas ne tikai novērš logu aizsvīšanu, bet arī mazina labvēlīgu vidi mitruma izraisītu nepatīkamu aromātu vai mikroorganismu, piemēram, pelējuma vai baktēriju, attīstībai.
Līdzīgi kā tavam organismam ir nepieciešams ūdens, kondicioniera sistēmai vajadzīgs pietiekams daudzums aukstuma aģenta (gāzes) un eļļas, lai tā funkcionētu pareizi. Laika gaitā sistēma var zaudēt freonu pat bez acīmredzamām noplūdēm – tas ir dabisks process. Tāpēc regulāra pārbaude un kondicionieru uzpilde ir tik svarīga.
5 pazīmes, kas liecina par kondicioniera problēmām
Neatkarīgi no tā, vai tavs auto ir jauns vai tā vecums rakstāms jau ar divciparu skaitli, ir vērts pievērst uzmanību šīm 5 pazīmēm, kas signalizē par iespējamām problēmām ar kondicionieri.
1. pazīme: gaisa plūsma ir silta vai nav pietiekami auksta
Ja, ieslēdzot kondicionieri, gaisa plūsma nav auksta vai tikai knapi remdena, tas gandrīz droši liecina par freona trūkumu sistēmā. Laika gaitā freons lēnām iztvaiko, un, ja tā līmenis ir pārāk zems, kompresors nespēj radīt pietiekamu spiedienu, lai dzesētu gaisu. Tas ir skaidrs signāls, ka nepieciešama kondicionieru uzpilde (pirms tam, protams, veicot diagnostiku).
2. pazīme: dīvaini trokšņi, ieslēdzot kondicionieri
Ja pēc kondicioniera ieslēgšanas dzirdi dīvainus trokšņus (šņākšanu, čīkstēšanu, dobju dūkoņu, krakšķēšanu), tie var liecināt par problēmām ar kompresoru vai citām kondicioniera sistēmas komponentēm. Neignorē šos trokšņus, jo tie var rezultēties dārgā remontā, ja problēmu laicīgi nenovērsīsi.
3. pazīme: nepatīkama smaka no ventilācijas atverēm
Ja no automašīnas ventilācijas atverēm nāk ne pārāk patīkama smaka, tas var liecināt par baktēriju vai pelējuma uzkrāšanos. Šāda smaka ir ne tikai nepatīkama, bet var negatīvi ietekmēt veselību, izraisot alerģiskas reakcijas un elpošanas problēmas.
Lai gan smaka ne vienmēr norāda uz freona trūkumu, tā liecina par vajadzību veikt kondicioniera sistēmas tīrīšanu un dezinfekciju. Dažkārt smaka var norādīt arī uz nepietiekamu ventilāciju, kas savukārt mēdz liecināt par gāzes noplūdi vai nepietiekamu kompresora darbību.
4. pazīme: kondicionieris ieslēdzas un izslēdzas pārāk bieži
Ja kondicionieris strādā ar pārtraukumiem, proti, ieslēdzas un tūlīt pat izslēdzas, vai arī ieslēdzas pārāk bieži, tas var norādīt uz nepietiekamu freona līmeni. Zems freona spiediens izraisa to, ka kompresors mēģina ieslēgties, bet, nespējot sasniegt nepieciešamo spiedienu, ātri izslēdzas, lai pasargātu sevi no bojājumiem. Šāda darbība ir neefektīva un liek kompresoram strādāt ar lielu slodzi, tāpēc kondicionieru uzpilde jāveic pēc iespējas ātrāk.
5. pazīme: redzamas noplūdes vai traipi zem automašīnas
Mazi ūdens pleķi zem automašīnas pēc kondicioniera lietošanas ir normāla parādība – tas ir kondensāts. Bet, ja pamani traipus, kas atgādina eļļu, tie var liecināt par freona noplūdi. Freons bieži tiek sajaukts ar UV kontrastvielu, kas palīdz noteikt noplūdes vietu. Šāda veida noplūdes jānovērš nekavējoties, jo freona trūkums mēdz neatgriezeniski sabojāt kondicioniera kompresoru, kura nomaiņa parasti izmaksā dārgi.
Riepugaraza.lv iesaka: profilakse ir labākā stratēģija
Labākais veids, kā izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un dārga remonta, ir regulāra auto kondicionieru uzpilde, pirms tās veicot diagnostiku un, ja nepieciešams – arī remontu. Speciālisti iesaka veikt kondicionieru diagnostiku vismaz reizi gadā, pat ja šķiet, ka viss darbojas perfekti. Tas palīdz laicīgi atklāt mazas noplūdes un defektus.
Noteikti nesagaidi brīdi, kad kondicionieris atsakās darboties karstākajās dienās, kad sistēmai ir lielākā slodze, turklāt tad uz uzpildi un remontu parasti ir arī lielākās rindas. Un vēl – kondicionieris laiku pa laikam jāieslēdz arī vēsākā laikā, lai veicinātu sistēmas ieeļļošanu. Vairāk par auto kondicioniera darbību un apkopi vari uzzināt Riepu garāžas blogā, kur publicēts raksts Auto kondicionieris: darbība un apkope no A līdz Z un kā izvairīties no dārga remonta.
Neļauj karstajām dienām sabojāt braucienus – atceries, ka kondicionieru uzpilde un pārbaude jāveic laicīgi. Apmeklē Riepu garāžas mājaslapu riepugaraza.lv, lai uzzinātu vairāk par mūsu pakalpojumiem, kā arī atrastu uzticamas, bet lētas riepas ar bezmaksas piegādi visā Latvijā!