Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 23. decembris
Viktorija, Balva

Kalnu velosipēdi - kā izvēlēties pareizo?

Kalnu velosipēdi, saukts arī par MTB, ir velosipēdu kategorija, kas paredzēta ne tikai kalniem. Tā kā šie velosipēdi ir izturīgi un manevrētspējīgi, tiem ir plata stūre, biezas riepas ar raupju protektoru, tie ir piemēroti visur, kur ceļš nav tikai gluds asfalts un nepieciešama laba saķere ar virsmu, stabilitāte, amortizācija. Vai tie būtu lauku ceļi, meža takas vai nelīdzens ceļa segums. Kādi tad ir šo velosipēdu svarīgākie parametri un kā izvēlēties pareizo?

Trīs amortizācijas veidi

Kalnu velosipēdi tiek iedalīti trīs galvenajās kategorijās, ko angļu valodā sauc par Rigid Hardtail ir Full Suspension. Rigid ir velosipēdi bez amortizatora. Hard Tail (Cietā aste) tipa velosipēds tā tiek saukts, jo tam ir tikai viens amortizators priekšā. Šādi velosipēdi ir paredzēti braukšanai pa gludākiem ceļiem, un ar tiem var sasniegt lielāku ātrumu. Full Suspension (Pilnas piekares) velosipēdiem ir divi amortizatori, gan priekšā, gan aizmugurē. Tie ir izstrādāti tā, lai būtu ērtāk braukt uz īpaši nelīdzeniem un akmeņainiem ceļiem, un bieži vien ir smagāki.

Rāmja izmērs un materiāls

Izvēloties, kurš velosipēda veids būs piemērotākais atbilstoši amortizācijas līmenim, jāpievērš uzmanība arī rāmja izmēram un izgatavošanas materiālam. Velosipēdu rāmji parasti ir izgatavoti no alumīnija vai karbona. Alumīnija ir vienkārši viegls, izturīgs rāmis, savukārt karbona, oglekļa šķiedras rāmim ir papildu amortizācijas īpašības, kas padara to stingrāku noteiktās vietās un mīkstāku, kur nepieciešams.

Rāmja izmērs tiek izvēlēts atbilstoši velosipēdista augumam. Pārsvarā visiem ražotājiem ir indikatīvās tabulas, pēc kurām var viegli izvēlēties piemērotāko izmēru. Izvēloties pārāk mazu rāmi, būs neērti sēdēt, sakumpt, ātri nogursiet. Pārāk liels rāmis liks jums sēdēt pārāk sasprindzinātam, velosipēdu būs grūtāk vadāms un var rasties risks gūt savainojumus.

Brauciena kvalitāti ietekmē arī velosipēda riteņi. Ja brauksiet galvenokārt pa sarežģītām trasēm, labāk izvēlēties mazākus riteņus, piemēram, 27,5 vai pat 26 collu. Tie nodrošina labāku manevrētspēju, ar tiem ir vieglāk pārvietoties mežā starp saknēm vai citiem šķēršļiem. Tikmēr gludākam ceļam piemērotāki ir lielāki riteņi (29 collu), ar tiem var vieglāk sasniegt lielāku ātrumu, kā arī nobraukt lielus attālumus.

Citi parametri

Kalnu velosipēdi parasti ir aprīkoti ar lielu pārnesumu skaitu – no 21 līdz 33 pārnesumiem. Arī ar priekšējiem un aizmugurējiem pārnesumu pārslēdzējiem. Ļoti liels pārnesumu skaits atvieglo šķēršļu pārvarēšanu un braukšanas stila maiņu. Tas bieži vien palielina velosipēda kvalitāti. Tāpēc, pirms izvēlaties maksimālo pārnesumu skaitu, novērtējiet, vai tiešām visus izmantosiet.

Vēl viens svarīgs elements ir bremzes. Kalnu velosipēdos tiek izmantotas efektīvākas disku bremžu sistēmas, kas uzlabo bremzēšanas kvalitāti un efektivitāti, un tām netraucē netīrumi uz riteņiem. Augstākās klases velosipēdi ir aprīkoti ar hidrauliskām disku bremzēm. Kā arī ar stingrākiem diskiem un buksēm – tādā veidā kalnu velosipēdi kļūst izturīgāki pret agresīvu braukšanu.

Plašu kalnu velosipēdu klāstu ar dažādiem cenu segmentiem atradīsiet specializētajā velosipēdu veikalā Bikko.lv.

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli


Reklāmraksti

Vairāk Reklāmraksti