Atklātā ievainojamība ir visai būtiska - hakeri, to izmantojot, varēja uzstādīt uz lietotāja tālruņa izspiegošanas programmatūru, vienkārši veicot balss zvanu WhatsApp lietotnē,
turklāt lietotājam uz zvanu pat neesot bijis jāatbild. Šis zvans arī pēc tam neuzrādās saņemto zvanu žurnāla ierakstos.
Saziņas lietotnes pārstāvji arī neslēpj - šī ievainojamība arī likta lietā pret konkrētām personām.
Droši zināms, ka tā izmantota vēl pirms pāris dienām - svētdien konstatēts, ka Pegasus uzstādīta uz kāda Lielbritānijas cilvēktiesību advokāta ierīces, raksta tehnoloģiju portāls The Verge.
Financial Times raksta, ka šo izspiegošanas programmatūru izstrādājusi Izraēlas kiberrisinājumu firma NSO Group.
WhatsApp gan neminēja konkrētas firmas vārdu, vien norādīja, ka izspiegošanas programmatūru "izstrādājusi privāta kompānija, kas sadarbojas ar valstu valdībām, lai radītu mobilo ierīču izspiegošanas risinājumus".
NSO Group izstrādātā spiegošanas programmatūra Pegasus ļauj piekļūt lietotāja telefonam, aktivizēt gan mikrofonu, gan fotokameru, tāpat arī iegūt telefonā noglabātos datus.
Par notikušo jau paziņots gan ASV likumsargiem, gan ievērojamākajām cilvēktiesību aizstāvju organizācijām.
Tikmēr NSO Group pārstāvji tehnoloģiju portālam Mashable norādīja, ka "izmeklē notikušo".
"NSO tehnoloģijas ir nodotas valsts iestāžu rīcībā, un to vienīgais mērķis ir noziedzības un terorisma apkarošana. Kompānija pati sistēmu neizmanto. Par tās pielietošanu pēc rūpīgas licencēšanas un izvērtēšanas procedūras lemj tikai likumsargājošās struktūras, lai realizētu savu misiju garantēt sabiedrības drošību. Mēs izmeklējam jebkuras ticamas aizdomas par programmatūras ļaunprātīgu izmantošanu un, ja būs nepieciešams, rīkosimies, tostarp varam lemt par sistēmas atspējošanu," pausts Pegasus izstrādātāju publiskotā paziņojumā.
Tikmēr eksperti lēš, ka spēcīgā izspiegošanas programmatūra likta lietā ne tikai terorisma un citu smagu noziegumu draudu novēršanai, bet atsevišķās valstīs izmantota arī pret režīma pretiniekiem, disidentiem un valdošajai elitei netīkamiem žurnālistiem. Kopumā NSO izstrādātā programmatūra varētu būt pielietota pat 45 pasaules valstīs.
WhatsApp aizvadītajā nedēļā veica gan uzlabojumus gan lietotnes darbību nodrošinošajā infrastruktūrā, gan izlaida programmatūras atjauninājumu, kuru iesaka uzstādīt visiem, kas izmanto WhatsApp. Pasaulē šo servisu izmanto aptuveni 1,5 miljards jeb aptuveni piektā daļa planētas iedzīvotāju.
Enģeļa viesis
Bite
izsmiekls