Šāds variants ir alternatīva maršrutu slēgšanai pavisam, jo ikdienā nav pietiekami daudz pasažieru. Pagaidām gan grūti ir spriest, cik lielu ietaupījumu šāda sistēma radītu.
Sabiedriskā transporta reisiem teritorijās ar mazu apdzīvotības blīvumu bieži vien ir slikti rentabilitātes rādītāji sakarā ar mazo autobusu piepildījumu. Sastopamas situācijas, kad pieprasījums pēc noteikta reisa nav vienmērīgs, kā rezultātā autobusa reisā vai tā posmā nereti nav neviena pasažiera. Jo zemāka ir sabiedriskā transporta pārvadājumu rentabilitāte, jo vairāk valsts budžeta līdzekļu ir nepieciešams to uzturēšanai. Pēc Autotransporta direkcijas datiem, aptuveni 14% no kopumā 7600 reisu ir tādi, kur valsts dotācija pārsniedz 85% no visiem izdevumiem. Vien nepilnus 15% veido ienākumi no biļešu tirdzniecības. Tajā pašā laikā šos reisus nedrīkstētu slēgt, jo nereti tā ir vienīgā iespēja, kā cilvēki var nokļūt novada centrā. Tā vietā, lai šos maršrutus slēgtu pavisam, Satiksmes ministrija (SM) ir izstrādājusi alternatīvu variantu – autobuss reisā dosies, ja vismaz viens pasažieris diennakti iepriekš būs nopircis biļeti vai pieteicis braucienu.
Šo ieceri vakar apstiprināja arī valdība, kas nozīmē, ka drīzumā tiks sākts pilotprojekts. Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš stāsta, ka šādu maršrutu nebūs daudz, jo princips "transports pēc pieprasījuma" nedarbosies, ja maršrutā ir divi, trīs regulāri pasažieri.
Visu rakstu lasiet trešdienas, 23. augusta, avīzē Diena!
einars
Atbalstu
..............