Vai ir zināms, kas notiks ar Mazsalacas novada Kultūras centru pēc reformas?
Šobrīd no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) nav informācijas, kas mainīsies mūsu darbībā pēc ATR. Darbojamies kā līdz šim. Esam Mazsalacas novada pašvaldības iestāde (tai nosvinējām jau 75. jubileju), kurā ir 23 darbinieki. To finansē no vietvaras budžeta, un tā darbojas, ievērojot domes apstiprinātu nolikumu un pašvaldības saistošos noteikumus. Tā kā esmu arī Nacionālajā kultūras padomē un Latvijas Pasākumu rīkotāju un pasākumu producentu padomē, ko Kultūras ministrija (KM) izveidoja, kad sākās pandēmija, tiekoties ar kolēģiem, apvaicājos par viņiem pieejamo informāciju. Izrādās, ka neviens neko nezina.
Man kā praktiķei ar lielu darba stāžu (Kultūras centrā strādāju kopš 1984. gada, bet vadu to 20. gadu), skatoties, kas patlaban notiek, gribētos tomēr, lai VARAM vairāk ieklausītos pieredzējušos kultūras darbiniekos un lai ministrijā būtu cilvēks, kurš pārzina kultūras jomu. Jo kultūras centrs jau nav visa kultūra – tai ir daudz plašāka izpratne un darbības lauks.
Var jau būt tā, ka jaunā novada vadībai būs cits redzējums. Piemēram, daļu kultūras iestāžu slēgt, līdzīgi kā tas ir ar skolu tīkla optimizāciju. Nāk prātā arī tradicionālie pārmetumi, ka kultūras joma ir pārfinansēta.
Mani dara bažīgu tas, vai tikai kultūra nebūs cietējas lomā, ņemot vērā, kādas kredītsaistības ir uzņēmušās pašvaldības. Nekad neesmu skatījusies otra maciņā, bet ir svarīgi saprast, kas notiek kultūras centru sektorā. Jau tagad dzīvojam ar pievilktu jostu un nevaram atļauties neko vairāk no tā, kas ir ieplānots. Cenšamies ekonomēt, kur vien varam, – sākot jau ar to, ka puķes noformējumam nesam no saviem dārziem, bet meijas – no pašvaldības meža. Jo vienmēr jau ir bijis uzstādījums – gan jau kultūras darbinieki kaut ko izdomās, gan jau tiks galā arī ar maziem līdzekļiem. Viss notiks tāpat! Un tā jau arī it kā ir. Vajag kopmēģinājumu? Noorganizējam!
Mēs Mazsalacā nevaram raudāt – tiekam atbalstīti iespēju robežās, taču ir pašvaldības, kurās šī joma atstāta novārtā, kultūras nami nav remontēti gadiem, daļa pat slēgti.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 8. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!