Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, privātpersonai nav nekādu tiesību patvaļīgi veikt ielu nosaukumu tulkojumu svešvalodā, un izvietot pie mājas šādu norādi. "Ielas nosaukums nav privātpersonas īpašums. Tā ir funkcionālā informācija, kas tiek izgatavota un uzstādīta normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā," portālam Diena.lv skaidro Valsts Valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis.
Tomēr līdz Valsts Valodas centrs nebūs pierādījis, ka plāksnītes pielicis nama apsaimniekotājs vai īpašnieks, tās turpinās rotāt māju fasādes. "Kamēr netiks pierādīts, ka tā pielikta patvaļīgi, mums nav tiesību šīs izkārtnes noņemt. To varētu darīt, ja pašas personas atzīs, ka to darījušas patvaļīgi. Problēmas var rasties ar atbildīgo personu noskaidrošanu," norāda Kursītis.
Arī pašvaldības policijai nav tiesību ielu norādes noņemt. Liepājas Pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Ineta Mikute Dienai.lv norāda: "Tikai Valsts Valodas centrs pieņem lēmumu par vainīgā sodīšanu un var likt objekta īpašniekam plāksnīti noņemt." Ja saimnieks atsakās to darīt, pašvaldības policija nevar viņu piespiest to darīt.
No tā var secināt, ka Liepājā, Rīgā un citās Latvijas pilsētās var nākties sadzīvot ar ielu norādēm krievu valodā līdz katra gadījuma atsevišķai izskatīšanai Valsts Valodas centrā. Nav arī zināms, vai kāds par šo pārkāpumu tiks sodīts, jo pierādīt, ka to izdarījis katra konkrētā nama īpašnieks, būs grūti.
Valsts Valodas centrs Liepājā ir uzsācis trīs administratīvās lietvedības pēc 201.35 panta par Sabiedrībai paredzētās informācijas sniegšanas noteikumu neievērošanu. Par šo pārkāpumu var piespriest naudas sodu no 25 līdz 100 latiem.
Tikmēr biedrības Dzimtā valoda pārstāvis Osipovs plašsaziņas līdzekļos izteicies, ka liepājnieku iniciatīvai varētu atrasties sekotāji arī Rīgā.