Uzturot ar gleznu pārdošanu
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Bondars ir spiests iztikt ar minimālo algu mēnesī, jo visus pārējos viņa ienākumus iekasē tiesu izpildītāji, – to politiķis pagājušā gada novembra beigās apgalvoja TV3 ziņu raidījumam. No Bondara teiktā nepārprotami izrietēja, ka tiesu izpildītāji saistībā ar tiesas spriedumu, kas bijušo Latvijas krājbankas prezidentu atzina par vienu no vainīgajiem bankai nodarītos 15 miljonu eiro zaudējumos, no viņa katru mēnesi iekasējot aptuveni trīs tūkstošus eiro, kontā atstājot tikai 430 eiro.
Savukārt politiķa dzīvesbiedre, bijusī skaistumkaraliene Ieva Bondare, kas tagad nodarbojas ar gleznošanu, šā gada februārī izdevumā Kas Jauns pavēstīja, ka pēc būtības tieši viņa tagad esot ģimenes uzturētāja. "Viņas darbi aizceļojuši pat uz ārzemēm – Angliju, Itāliju, Izraēlu, Kanādu, ASV, Japānu. Protams, lielākā daļa gleznu tiek pārdotas tepat Latvijā, neraugoties uz to, ka Ievas Bondares mākslas darbi netiek ierindoti "lētajā galā"," bija norādīts acīmredzami ar politiķa dzīvesbiedri saskaņotajā publikācijā. Viņas gleznas pērkot, esot jārēķinās ar vairākiem simtiem eiro.
Bondare pati publikācijā skaidri apliecināja, ka gleznu radīšana un pārdošana esot viņas sistemātisku ienākumu gūšanas veids: "Es izrēķinu, lai nosedz pašizmaksu un arī lai atpelnās mans katras dienas darbs. (..) Esmu pateicīga, ka man ir šie klienti, kas pasūta, ka mums sanāk, pietiek, ka vienmēr esam varējuši "savilkt galus kopā"."
Nav atrodama reģistrā
Politiķa dzīvesbiedre publikācijā apgalvoja, ka esot pašnodarbinātas personas statusā un par visu godīgi maksājot nodokļus. Taču VID oficiālā informācija par šo viņas skaidrojumu liek šaubīties. Uz jautājumu – ja fiziska persona gūst ienākumus, pārdodot citām personām pašas gleznotus mākslas darbus, tad kādi nodokļu nosacījumi uz šo personu attiecas, – VID skaidri atbild: "Vispārējā situācijā pirms saimnieciskās darbības uzsākšanas fiziskai personai ir pienākums reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā saimnieciskās darbības veicēja statusā."
VID skaidro, ka no mākslinieka darbības var tikt saņemts ienākums gan saimnieciskās darbības ietvaros, gan ienākums no intelektuālā īpašuma, kas saņemts kā kompensācija par tiesībām izmantot autortiesības uz mākslas darbu. Bondares gadījumā runa neapšaubāmi ir par pirmo variantu. Attiecībā uz to VID skaidro, ka cilvēkam, kurš vēlas sākt tirgot paša gleznotu mākslu, vispirms ir jāreģistrējas saimnieciskās darbības veicēja statusā un tad "no saimnieciskās darbības ienākuma, kas ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistītu izdevumu starpība, maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, kā arī veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas".
Vēl precizējot, vai kā saimnieciskās darbības veicējam cilvēkam būtu jāreģistrējas arī tad, ja viņš ir pašnodarbinātā statusā, VID apliecina: "Ja pieņemam, ka aprakstītā situācija ir līdzīga kā pašdarinātu rokdarbu tirgotājam (gleznas pats rada un pēc tam pārdod), tad vajadzētu reģistrēt saimniecisko darbību."
Taču, kā rāda publiski pieejamā VID saimnieciskās darbības veicēju datubāze, 1972. gadā dzimusī Ieva Bondare nav oficiāli reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja, līdz ar ko saskaņā ar VID vispārējo skaidrojumu viņas saimnieciskā darbība – pašas gleznotu mākslas darbu pārdošana – notiek nelikumīgi.
Tiesa, kā saimnieciskās darbības veicējs ir reģistrējies viņas dēls Daniels, taču arī Dienas aptaujātie grāmatveži atzīst – arī tad, ja cilvēks gleznas tikai glezno un tad tās atdod pārdošanai savam radiniekam, kurš pēc tam cilvēkam atdod saņemto naudu, gleznu radītājam pārdošanas nolūkos jebkurā gadījumā ir jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam. Bondare to nav izdarījusi.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 18. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
acīmredzamais
H. Dreimanis
aha