Valdības pamatkodols ir saglabājies, un tajā ir tās pašas partijas - Vienotība, Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) un Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA). Un tomēr otrā valdība varētu būt pavisam citāda, jo šajā laikā daudz kas ir mainījies. Ir jauna Saeima, un visas koalīcijas partijas tajā ir palielinājušas skaitlisko ietekmi - ne tikai Vienotība, bet arī ZZS, kas kļuvusi ievērojami aktīvāka un prasīgāka, un Nacionālā apvienība. Savukārt Vienotības līderu politiskās likstas ir atņēmušas spēkus valdošajai partijai. Tiesa, Vienotības priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas atgriešanās Saeimā nozīmē, ka viņas loma koalīcijā nemazināsies vai pat kļūs vēl lielāka. Taču kā ZZS, tā NA katra ir ieguvusi savus sabiedrotos opozīcijā, ar kuriem nepieciešamības gadījumā var sabloķēties balsojumos. NA tā ir Latvijas Reģionu apvienība, bet ZZS - partija No sirds Latvijai.
Jāpiemin arī finanšu ministru nomaiņa. Ja pirmajā valdībā finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) bija liels atspaids premjerei, jo lielā mērā budžeta jautājumus «paņēma uz sevi», tad viņa pēctecim Jānim Reiram (Vienotība) nav tik lielas pieredzes un arī tādas starptautiskās reputācijas. Taču J. Reirs ir S. Āboltiņas tuvāko politisko domubiedru lokā, bet A. Vilks, kas aiziet no politikas, tam nebija ne tuvu. J. Reirs Dienai sacīja, ka šim apstāklim neesot nekādas nozīmes, un arī pieredze viņam ir, četrus gadus vadot Budžeta un finanšu komisiju, kura esot cieši sadarbojusies ar ministriju.
Vēl viens pārbaudījums valdībai varētu būt veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), kurš pirmos mēnešus saglabās arī Saeimas deputāta mandātu. Viņš ir pārņemts ar jaunām idejām un gaidāmajiem darba pienākumiem.
Visu Ināras Egles rakstu lasiet ceturtdienas, 6.novembra, avīzē Diena!