"Bieži vien par valsts pārvaldes optimizācijas priekšlikumiem ir grūti panākt lēmumu pieņemšanu, jo katrā sektorā darbojas lobiji, interešu grupas un gandrīz katrai valsts institūcijai ir savi sadarbības partneri un klienti, kas aizstāv tās funkciju un pastāvēšanas nepieciešamību. Ja šobrīd ir samērā veiksmīgi veikta optimizācija vienas ministrijas padotības iestāžu sistēmā, tad daudz grūtāk ir panākt tādu iestāžu un funkciju pārskatīšanu, kurās iesaistītas vairākas ministrijas," atzīst premjers. Tāpat konstatējama slikta prakse, kad reorganizācijas vietā notiek formāla iestāžu juridiskā statusa maiņa, piemēram, no aģentūras uz valsts tiešās pārvaldes iestādi, nepanākot nekādu līdzekļu ietaupījumu vai citādus uzlabojumus.
Krīzes apstākļos institūcijām pastāv tendence ražot arvien jaunus krīzes pārvarēšanas plānus, kas ne vienmēr ir racionāli pamatoti, uzskata premjers. "Resursi tiek tērēti nevis nepieciešamo reformu ieviešanai, bet gan arvien jaunu papīru sacerēšanai un kompilācijai," rakstīts ziņojumā.
Premjers atzīst, ka krīzes komunikācijas vadībai ir tikusi pievērsta nepietiekama uzmanība. Saspringtais lēmumu pieņemšanas un pārkārtojumu ieviešanas temps ir radījis tādu situāciju, ka lēmumi ir nepietiekami izskaidroti sabiedrībai, un tas rada papildu sociālo spriedzi, kā arī padziļina sabiedrības neuzticību publiskajām institūcijām. Skaidrība par reformām ir grūti saprotama arī tās veicējiem, jo, notiekot straujām izmaiņām pārvaldes struktūrā, informācija bieži vien kļūst nesalīdzināma pat dažu mēnešu ietvaros, jo mainās iestādes, budžeta programmas, amatpersonu amati un pienākumi.
Atsevišķos gadījumos iestāžu vadītāju rīcība attiecībā uz darba samaksas samazināšanas pasākumiem liecina par zemu pārvaldes kultūru un neizpratni par kopējo valsts ekonomisko situāciju, uzskata premjers. Piemēram, pēc prēmiju izmaksu aizlieguma 2008.gada beigās atsevišķi vadītāji meklēja iespējas, kā apiet valdības lēmumu, izmaksājot prēmijas no citām budžeta pozīcijām vai veicot citus materiālās stimulēšanas pasākumus. Šādas rīcības gadījumi ir izmeklējami un atbilstoši sodāmi.