"Tādā pašā mērā tas ir attiecināms arī uz posmu pirms referenduma – likuma ierosināšanas posmu. Tādēļ RP frakcija, pildot ZRP priekšvēlēšanu programmā solīto, jau pagājušā gada nogalē Koalīcijas Sadarbības padomē rosināja skatīt jautājumu par šāda regulējuma izstrādāšanas nepieciešamību," uzsvēra deputāti.
RP frakcijas vadītājs Valdis Zatlers uzskata, ka "šie likuma grozījumi ir nepieciešami tieši šobrīd, jo pašlaik pirmsreferenduma kampaņu finansēšanai un aģitācijai nav nekāda regulējuma un nav skaidrs, kas organizē referenduma kampaņu. Pēc "valodas referenduma" politiķi saņēma pamatotus sabiedrības jautajumus par to, no kurienes nāca nauda kampaņai, un vai tā nāca no ārvalstīm. Diemžēl likuma neesamība "valodas referenduma" laikā neļāva regulēt un kontrolēt naudas plūsmas un nepieciešamības gadījumā piemērot sodu".
Savukārt RP deputāte Inese Lībiņa–Egnere uzver, ka "izstrādātajam regulējumam referenduma aģitācijas jomā jāparedz, ka regulējums aptver ne vien aģitāciju pirms tautas nobalsošanas, bet arī aģitāciju par likuma ierosināšanu, jo svarīgi, lai arī šajā periodā netiktu ietekmēta pilsoņu brīvā griba iniciēt konkrētu likumprojektu".
Deputāte Zanda Kalniņa-Lukaševica debašu laikā Saeimas tribīnē uzvēra pilsoņu aktīvas līdzdalības nozīmīgumu gan nacionālā līmeņa, gan pašvaldību līmeņa referendumos. Deputāte norādīja uz nepieciešamību veidot ciešu un ikdienā balstītu iesaisti būtisku jautājumu risināšanā, kas ir arī RP ideoloģijas un programmas pamatā. "Mums ir jāsaprot, ka iedzīvotāju līdzdalībai ir cieša saikne ar uzticību valsts varai un ar lojalitāti pret savu valsti, tāpēc es ļoti ceru un arī rosināšu savus kolēģus uz nopietnu profesionālu un izsvērtu diskusiju laika periodā starp šo otro un trešo lasījumu, kad mēs Saeimā gala redakcijā apstiprināsim šo likumu," norādīja Z.Kalniņa-Lukaševica.