Zemes īpašniece prasa naudu par krātera apskati - ietirgo 15 latus
Zemes īpašniece Mazsalacas novadā, kur vakar, iespējams, nokrita meteorīts, izveidojot krāteri, pirmdien prasīja viena lata "ieejas maksu" interesentiem, iepriekš vēstīja LETA. Larisa Gerasimova vēlējās iekasēt naudu, lai salabotu ceļu, kas esot izdangāts lielās intereses dēļ. Biļetes, kuras sieviete tirgoja, esot reģistrētas Valsts ieņēmumu dienestā, apgalvoja L.Gerasimova, piebilstot, ka specdienestu darbiniekiem ieeja esot "bez maksas".
Kā portālam Diena.lv stāstīja Valsts policijas pārstāve Ilze Ungure, zemes īpašnieki ir norobežojuši pieeju krāterim un novilkuši lentu arī pie ceļa. Īpašniekiem ir tādas tiesības, viņa apstiprināja. Pēc I.Ungures teiktā, uz notikuma vietu ar savām automašīnām devušies ļoti daudzi tuvējās apkārtnes iedzīvotāji.
Dienas žurnālists A.Rozentāls pēcpusdienā ziņoja, ka L.Gerasimovai izdevies ietirgot 15 latus. Viņa kategoriski noliedza, ka vēlējusies iedzīvoties, un vērsa uzmanību uz izbraukāto ceļu.
Viņa pati izteica šaubas, ka tas ir cilvēku roku radīts krāteris, jo vēl vakar šajā laukā nekādas bedres neesot bijis.
L.Gerasimovai pieder zeme, kas tiek izmantota, lai piekļūtu krāterim.
Pētnieku viedokļi atšķiras
Jau pirmdien rīta pusē portāla Diena.lv aptaujātie pētnieki pauda atšķirīgus viedokļus, vai Mazsalacas pusē tiešām nokritis meteorīts.
Par 99%, ka tas ir meteorīts, šādu pārliecību pauda Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras speciālisti. Zemes dzīļu daļas vadītājs Andris Graudiņš teica, ka situācija Mazsalacā ir kā no "mācību grāmatas".
"Teorētiski – ābola lielumā meteorīts iekritis zemē un uzsprādzis. Esmu par 99% pārliecināts, ka tas ir meteorīts. Piltuve ir klasiska, apaļa kā no mācību grāmatas. Parasti piltuve ir liela, bet mums ir tikai trīs metru dziļumā."
Redzams piltuves dibenā nebūšot nekas, jo daļiņas būšot mikroskopiskas, rīta pusē teica aģentūras pārstāvis. "Apakšā ir apdegusi grunts, māls ir pārvērties par keramiku. Pēc tam to varēs aplūkot Dabas muzejā."
Uz notikuma vietu devās arī Astronomijas institūta pārstāvji Ilgonis Vilks un Ilgmārs Eglītis, kā arī divas ģeoloģijas speciālistes Vija Hodireva un Lija Bērziņa.
"Es gan piesardzīgi teiktu, ka tas ir meteorīts, jo trūkst ziņu," Diena.lv no rīta teica I.Vilks. Pēc viņa vārdiem, vajadzētu būt ne tikai bedrei, bet arī citām pazīmēm pirms sadursmes ar zemi, taču viņam ir zināma tikai viena šāda liecība. "Var arī izspridzināt bedri," teica I.Vilks. Ja izdosies atrast atlūzas, tad, iespējams, uzreiz būšot skaidrs, vai tas ir meteorīts, taču, pēc I.Vilka no rīta stāstītā, tas nav tik vienkārši, jo notikuma vietā gabaliņi būs izkaisīti.
Piltuves izmērīšana un paraugi tiks paņemti šodienas laikā, bet pēc
tam sāksies darbs laboratorijā. Pētīsim ar mikroskopu, jānosaka, vai ir
radušies jauni minerāli un kas ir noticis ar mālu, iepriekš stāstīja A.Graudiņš.
Ir dažas raksturīgās īpatnības, kas redzamas bez analīzēm, Diena.lv teica V.Hodireva. Savukārt analīzes varot iegūt diezgan ātri, dienas laikā, rezultāts būšot atkarīgs no laboratorijas noslogotības. Pēc V.Hodirevas teiktā, sākotnējās analīzes "principā var" veikt Latvijā, savukārt galīgā slēdziena izdarīšanai, iespējams, vajadzīgi pieredzējušāki speciālisti.
"Ziniet, nekādu superatklājumu nebūs. Viņi jau krīt katru dienu. Vienīgi, tas ir gadījums, ka tas noticis vienlaicīgi neapdzīvotā un apdzīvotā vietā un kāds to uzreiz uzņēma video, kad bija redzama uguns apakšā. Latvijā tas negadās katru dienu." Prognozēt meteorītu krišanu nevarot "absolūti".
I.Vilks norādīja, ka pēdējais zināmais meteorīts Latvijā nokritis 19.gadsimtā.
(papildināta ar Dienas žurnālista ziņoto no notikuma vietas)