KP 27.februārī saņēma sūdzību par Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Nomas tiesību izsoles komisijas izsludinātās izsoles "Hidrotehniskas būves (stacionārās piestātnes) un ūdens teritorijas iznomāšanai peldlīdzekļu, kas izmantojami pasažieru komercpārvadājumiem, pietauvošanai un rekreācijai (rakstiski saskaņojot ar Iznomātāju) Pilsētas kanālā, Bastejkalnā, zemes gabalā ar kopējo platību 652 kvadrātmetri" nolikumu. Iesniedzējs norādījis, ka nolikuma 6.3.4. punktā ietvertā prasība nodrošināt kuģošanas līdzekļus ar bezizmešu dzinējiem nepamatoti ierobežo izsoles dalībnieku skaitu. Iesniedzējs lūdza KP nekavējoties atcelt Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta izsoli un pēc nolikuma 6.3.4.punktā izvirzīto prasību atcelšanas izsludināt jaunu izsoli.
Rīgas dome, sniedzot skaidrojumu KP, šīs prasības ietveršanu nolikumā pamatoja ar normatīvā regulējumā izvirzītām prasībām siltumapgādes jomā. Tā kā teritorijā aizliegts izbūvēt jaunas stacionāras iekārtas, kas izdala piesārņojošās vielas, izsoles rīkotāji lēmuši šo noteikumu punktu attiecināt arī uz citiem iespējamiem piesārņojuma avotiem.
KP nesaskata pamatu noteikumu, kas regulē siltumapgādi, attiecināšanai uz izsoles nolikumā paredzēto piestātņu un ūdens teritorijas iznomāšanu, turklāt uzņēmēji nevar pielāgoties tik būtiski mainītu prasību izpildei, ja izmaiņas tiek īstenotas īsi pirms izsoles un iepriekš tās nav tikušas prasītas. KP norāda Rīgas domei, ka uzņēmēji par plānotajiem ierobežojumiem teritorijas izmantošanā ir jāinformē savlaicīgi, lai ļautu potenciālajiem izsoles dalībniekiem sagatavoties prasību izpildei. Ierobežojumi sākotnēji ir iekļaujami plānošanas dokumentos, sniedzot pamatojumu šo ierobežojumu noteikšanai, kā arī ļaujot ieinteresētajām pusēm izteikt par to viedokli.
Kā līdzvērtīgu risinājumu KP ierosina paredzēt izsoles nolikumā ietverto nosacījumu pakāpenisku izpildi. Piemēram, izsoles uzvarētājam paredzot pienākumu nodrošināt kuģošanas līdzekļus ar bezizmešu dzinējiem konkrētā laika periodā no nomas līguma noslēgšanas.
KP norāda, ka izsoles rīkotāja izvirzītajām prasībām jābūt objektīvi pamatotām un konkurenci veicinošām. Proti, iepriekš ir jāizvērtē, vai izsolei saskaņā ar izvirzītajām prasībām var kvalificēties pietiekams daudzums pretendentu un vai no dalības netiek izslēgti iespējamie pretendenti. Tādējādi pašvaldībai ir jānodrošina pienācīgs konkurences līmenis, kas maksimāli efektīvi ļauj izmantot pašvaldības resursus.