Deputāts Ģirts Lapiņš (NA) prasīja, vai Turlais plāno izskaust praksi, ka pašvaldības kapitālsabiedrībās strādā koalīcijas partiju biedri. Kā piemēru viņš minēja Rīgas 1. slimnīcu, kuras valdē strādā deputāts Genādijs Sevastjanovs (Saskaņa) ar meitu. "Vai jums šķiet normāli, ka kapitālsabiedrību vada tāds ģimenes uzņēmums, ka netiek rīkoti ne amatu konkursi, ne kas cits," taujāja Lapiņš.
Turlais norādīja, ka Sevastjanovs ir profesionāls un cienījams ārsts, un tas ir likumsakarīgi, ka viņš strādā slimnīcā. "Es nenosodīšu nevienu par to, ka viņš, būdams profesionālis, ir ienācis politikā," sacīja Turlais. Vienlaikus viņš piekrita, ka nav normāla prakse, ja pašvaldību uzņēmumos lielākā daļa darbinieku ir partiju biedri, un sacīja, ka, konstatējot labas pārvaldības principu pārkāpšanu nodarbinātības un citos jautājumos, pret tiem ir jāvēršas.
Runājot par politisku personu iecelšanu uzņēmumu vadībā, Turlais pauda viedokli, ka pašvaldībai pēc iespējas vairāk ir jāvirzās prom no politizācijas un valdes jāpadara profesionālas.
Vienlaikus viņš norādīja, ka patlaban viņam nav neviena iemesla no valdēm atlaist tajās jau ieceltos cilvēkus, tostarp, partijas biedrus.
Tāpat Lapiņš interesējās, vai Turlais plāno veikt neatkarīgus auditus visās pašvaldības kapitālsabiedrībās, uz ko saņēma atbildi, ka "ierosinājums ir labs, taču izvērtējams".
Deputāts Vilnis Ķirsis (Vienotība) pauda, ka tieši laikā, kamēr Turlais bijis Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejas vadītājs, notikuši lielākie korupcijas skandāli. Turlais nenoliedza, ka zināma atbildība par notikušo viņam ir jāuzņemas, tomēr norādīja, ka komiteja nav tiesībsargājošā institūcija, kas var kādu nopratināt vai kratīt.
"Komitejas uzdevums ir mazināt korupcijas riskus, un šajā laikā, kopš komiteju vadu, valsts ir trīs reizes mainījusi vadlīnijas korupcijas apkarošanā un mēs tās visas esam ieviesuši dzīvē. Turklāt pēdējas Ministru kabineta noteikumu izmaiņas šajā jomā ieviestas ciešā sadarbībā ar domes amatpersonām," sacīja Turlais.
Tāpat Ķirsis interesējās, vai Turlais vērsīsies ar regresa prasību pret visiem Saskaņas un Gods kalpot Rīgai deputātiem, kuri ieņēmuši konsultantu amatus pašvaldības kapitālsabiedrībās, kā arī taujāja, vai cīnīsies pret to, lai kapitālsabiedrību valdēs vairs nestrādātu politiskas personas.
Turlais sacīja, ka, konstatējot, piemēram, nepamatotus konsultantus pašvaldības uzņēmumos, darīs visu, lai tiesiskā ceļā šos pārkāpumus novērstu, taču izvairījās atbildēt, vai vērsīsies tiesā pret kādu deputātu personīgi.
Tikmēr deputāts Druvis Kleins (JKP) interesējās, kas Turlā ieskatā ir laba pārvaldība un efektivitāte. Tāpat viņš prasīja, kas būs pirmais darbs, ko pēc iecelšanas amatā Turlais darīs, kā arī prasīja, vai viņš turpinās piekopt līdzšinējo koalīcijas praksi - sniegt nepilnīgu informāciju gan medijiem, gan opozīcijas kolēģiem.
Mēra amata kandidāts skaidroja, ka, viņaprāt, laba pārvaldība nozīmē, ka tā institūcija vai persona, kam ir tiesības pieņemt sabiedrību iespaidojošus lēmumus, to dara iedzīvotājiem saprotami un atklāti. Savukārt efektivitātes rādītājs ir tas, cik ātri šie lēmumi tiek ieviesti dzīvē un sāk darboties.
Komentējot savus plānus, Turlais pastāstīja, ka pēc iespējas ātrāk uzaicinās pie sevis satiksmes jomas speciālistus, lai saprastu, kādi ir pirmie secīgie darbi, kas jādara, lai uzlabotu ceļu infrastruktūru Rīgā. Tāpat viņš apņēmies iedziļināties Rīgas namu pārvaldnieka darbā, lai uzlabotu tā sadarbību ar iedzīvotājiem.
Savukārt komentējot informācijas pieejamību, Turlais norādīja, ka viņš pats personīgi nekad nepiekops praksi - teikt tikai daļēju patiesību, jo "tie tie paši meli vien ir." Tāpat viņš pauda viedokli, ka informācijas slēpšana no opozīcijas nav laba prakse.
"Ir komercnoslēpumi, ierobežotas pieejamības informācija un citas lietas, kam jābūt pieejamam atsevišķam cilvēku lokam - to es nenoliedzu. Taču pārējām lietām jābūt atklātām," teica Turlais.
Patlaban sēdē izsludināts pārtraukums, pēc kā atsāksies Turlā iztaujāšana.
Itamars Toledano
Neslāvs
Maceks