Lai veicinātu dzīvojamo māju pieslēgšanu pilsētas kanalizācijai, Rīgas dome akceptējusi saistošos noteikumus par pašvaldības līdzfinansējuma piešķiršanu dzīvojamo māju pieslēguma centralizētajai kanalizācijas sistēmai būvniecības darbu izdevumu kompensēšanai. Sestdien, 8.jūlijā, tie ir oficiāli stājušies spēkā.
Līdz šim pašvaldības līdzfinansējums pieslēgumu izveidošanas izmaksu daļējai kompensēšanai tika piešķirts tikai tiem iedzīvotājiem, kuru apkaimēs pilsētas kanalizācija tika izbūvēta Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda līdzfinansēto projekta "Ūdenssaimniecības attīstība Rīgā" 4., 5. vai 6. kārtā. Jaunie saistošie noteikumi attiecas uz visu galvaspilsētas administratīvo teritoriju.
SIA "Rīgas ūdens" Klientu servisa nodrošinājuma departamenta direktore Līva Duļbinska uzsver, ka ar jauno līdzfinansējuma programmu pašvaldības līdzfinansējums tiks piešķirts arī ārpus tām teritorijām, kur pilsētas kanalizācijas sistēmas izbūvētas Kohēzijas fonda līdzfinansēto projektu ietvaros. Tādējādi līdzfinansējums būs pieejams vēl plašākam iedzīvotāju lokam, uzlabojot centralizētās ūdenssaimniecības pakalpojumu pieejamību, kas ļaus paaugstināt iedzīvotāju labklājību un dzīves kvalitāti, aizsargāt vidi no komunālo notekūdeņu nelabvēlīgās ietekmes, kā arī sasniegt Eiropas Savienības izvirzītos mērķus vides aizsardzības un ilgtspējīgas izmantošanas jomā.
Pašvaldības līdzfinansējuma apmērs pieslēguma pilsētas kanalizācijas sistēmai būvniecības izmaksu kompensēšanai tiks noteikts atbilstoši izbūvētā kanalizācijas pievada garumam šādā apmērā: līdz pieciem metriem - 1000 eiro, no pieciem metriem līdz 20 metriem - 1500 eiro, vairāk par 20 metriem - 2000 eiro.
Pašvaldības līdzfinansējumu varēs saņemt, ja iesniedzējs būs nodrošinājis pieslēguma izbūvi pēc šo saistošo noteikumu stāšanās spēkā. Pieteikumus izvērtēs ar Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas lēmumu izveidota komisija. Līdzfinansējumu piešķirs pieteikumu iesniegšanas kārtībā, kamēr būs pieejams finansējums attiecīgajam gadam. Šogad šim mērķim pieejams pašvaldības līdzfinansējums 100 000 eiro. Ja attiecīgajā gadā līdzfinansējums būs beidzies, pieteikums jāiesniedz atkārtoti nākamajā kalendārajā gadā.
Dati liecina, ka Rīgas aglomerācijā centralizētie kanalizācijas pieslēgumi nav izveidoti 6452 objektos jeb kopumā 24 495 pilsētas iedzīvotājiem, kas nozīmē, ka joprojām ir nepieciešams pastāvīgi veicināt iedzīvotāju pieslēgšanos centralizētajai kanalizācijas sistēmai. Sabiedrisko un centralizēto ūdenssaimniecības pakalpojumu izmantošana, uzlabojot to pieejamību un kvalitāti, ļauj nodrošināt kvalitatīvu apkārtējo vidi un samazināt vides piesārņojumu.